انواع فازمتر را بشناسیم

فازمتر یا فازنما وسیله ای است که جهت تشخیص جریان الکتریکی استفاده می شود. فازمتر یکی از وسایل پرکاربرد در برق ساختمان است. فازمتر از جمله وسایلی است که در برندها و سایزهای مختلف تولید می شود. همه ما این وسیله را در خانه داریم.

فازمترها یکی از ساده ترین وسایلی هستند که از آن ها برای تست جریان و ولتاژ در مدار استفاده می شود و برای هر برقکاری ضروری است که این وسیله ساده را به همراه داشته باشد. یک فازمترساده از ۸ قطعه تشکیل شده‌است: لبه، عایق، محافظه، مقاومت، گیره، لامپ، فنر و پیچ. فازمترها دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به معرفی و کاربرد فازمتر خواهیم پرداخت.

کاربرد فازمتر

فازمتر یک وسیله الکتریکی ساده است که از آن برای اطلاع از وجود جریان در مدار استفاده می شود و از طریق کاربرد فازمتر میتوانیم مشکلات و اختلالات الکتریکی را تشخیص دهیم. برای کاربرد فازمتر میتوانید مراحل زیر را طی کنید.

  • هر گونه حایل یا کاوری که ممکن است ارتباط شما با مدار برقی که قصد تست کردن آن را دارید قطع کند را بردارید. بین فازمتر و سیمی که قصد تست جریان را داریم نباید حایلی وجود داشته باشد
  • نقطه مناسبی از مدار را انتخاب کنید. باید سر فازمتر به یک سیم لخت یا یک اتصال فلزی لخت اتصال پیدا کند و یک بخش عایق بندی شده نباشد

در کاربرد فازمتر و نحوه مشخص شدن جریان در سیم توسط آن هنگامی که سر ابتدایی فازمتر به سیم متصل شده، باید بدن شما هم با آنتهای فلزی یا دکمه ای فازمتر تماس پیدا کند تا یک مدار الکتریکی تشکیل شود و کاربرد فازمتر کارایی خودش را بخوبی نشان دهد.

هنگام اتصال سر فازمتر به سیم به دسته عایق فازمتر نگاه کنید اگر نور لامپ نئون موجود در دسته فازمتر روشن شود یعنی جریان در مدار برقرار است . فازمتر درنوع های مختلف از جمله دو نوع پشت ذغالی و پشت دکمه ای در بازار وجود دارد بعضی از آن ها ذره بین یا لنزی بر روی دستشان وجود دارد که نور لامپ نئونی را به خوبی نشان می دهد.

فازمتر در برندهای مطرح فیلیپس و اسرام و … در مدل های دیجیتال و معمولی تولید می شود. کاربرد فازمتر نوع دیجیتال بگونه ای است که وات و ولت را بخوبی برای شما نشان می دهد.

معرفی انواع فازمتر

فازمتر پیچ گوشتی

این فازمترها، نوع متداولی هستند که همه با آنها آشنایی داریم. فازمتر پیچ گوشتی در واقع یک پیچ گوشتی است که یک لامپ سیگنال در داخل خود دارد. در صورتی که سیمی دارای برق باشد، به محض تماس نوک پیچ گوشتی به سیم حامل جریان چراغ داخل فازمتر روشن می گردد.

فازمترهای دو سر

این نوع از فازمتر ها، دو قسمت دارند که یک سر آن یک پیچ گوشتی یا یک سیم لامپ دار است و در قسمت انتهایی آن یک سیم قرار گرفته است.

قسمت جلویی آن به محل مورد تست تماس داده می‌شود و سیم قسمت عقبی را به جای آن که مثل مدل «یک سر» در دست بگیرند آن را مستقیما به زمین متصل می‌کنند. در صورتی که ولتاژی بین این دو نقطه وجود داشته باشد چراغ دستگاه روشن می‌شود.

کاربرد فازمتر و انواع فازمتر چیست؟

فازمترهای دیجیتالی

این فازمتر دیجیتالی مناسب برای اندازه گیری برق با ولتاژ بین 12 تا 220 است و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

فازمتر غیر تماسی

بدون ایجاد تماس با سیم یا مدار مورد نظر و تنها از تغییرات میدان الکتریکی در اطراف یک سیم یا وسیله‌ی با جریان متناوب، تشخیص می‌دهد آن شیء دارای ولتاژ است. این مزیت باعث می‌شود احتیاجی به لخت‌کردن‌سیم نباشد و تماس با جریان برق و خطر برق گرفتگی به حداقل برسد. به این ترتیب فقط با حرکت دادن این وسیله در اطراف یک سیم می‌توان محل قطعی را تشخیص داد و احتیاجی به تست کردن سیم به همراه لخت‌کردن آن نباشد. همچنین این وسیله این توانایی را دارد تا از پشت دیوار محل سیم‌هایی که خیلی داخل عمق دیوار قرار نگرفته اند را مشخص کند. اما از آن جا که روش کار این دستگاه اندازه گیری میدان الکتریکی است نمی‌تواند روی کابل‌های با روکش‌های ضخیم و همچنین در مدار‌های با جریان مستقیم (DC) تشخیصی بدهد و در این گونه موارد هیچ گونه کارایی ندارد.

فازمتر مولتی کالر

فازمتر مولتی کالر از مدل های جدید فازمتر که یک لامپ نئون با شدت نور بالا در آن تعبیه شده است. به دلیل داشتن نور بالای این لامپ نئونی به راحتی می توان در طول روز و در محیط های با نور زیاد از آن استفاده کرد. این لامپ نئونی به راحتی قابل تعویض است.

کاربرد فازمتر و انواع فازمتر چیست؟

فازمتر القایی

اگر قصد دارید مقاومت الکتریکی و یا فرکانس یک قطعه یا سیم را تست کنید می توانید از این نوع فازمتر استفاده کنید. به کمک این فازمتر علاوه بر میزان ولتاژ و جریان از میزان مقاومت و فرکانس یک سیم یا قطعه فلزی نیز مطلع شوید.

جمع بندی

فازمترها یکی از ساده ترین وسایلی هستند که از آن ها برای تست جریان و ولتاژ در مدار استفاده می شود و برای هر برقکاری ضروری است که این وسیله ساده را به همراه داشته باشد. امروزه فازمترهای متنوعی در بازار وجود دارد که باتوجه به نیاز خود می توانید آن را تهیه کنید. برای تهیه این محصول می توانید از سایت ابزار ماشین دیدن کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن