راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی

دریل پیچ گوشتی که در دو مدل دریل پیچ گوشتی برقی و پیچ گوشتی شارژی عرضه می‌شود، یکی از ابزارهای ضروری است که جای خالی آن در مجموعه ابزار خانگی افراد احساس می‌شود. مخصوصا کسانی که کارهای خانه را خودشان انجام می‌دهند.

دریل پیچ گوشتی دقیقا چه کاربردهایی دارد؟

افراد بسیاری هستند که برای هر کاری، ابزار مخصوص به همان کار را تهیه می‌کنند. اما بسیاری دیگر ترجیح می‌دهند از ابزارهای دم دستی خود، بهترین استفاده را ببرند. یکی از این ابزارها، دریل پیچ گوشتی شارژی یا برقی است که معمولا در مجموعه ابزار خانگی همه‌ی افراد وجود دارد.

این ابزار همه‌کاره و قابل حمل در کارهای زیادی مثل آویزان کردن عکس‌ها به دیوار و قالب بندی سازه‌ها استفاده می‌شود. اما این ابزار برای کارهای دیگری نیز کاربرد دارد که شاید به ذهن بسیاری از ما نرسد. البته برخی از این کاربردها محبوبیت بیشتری دارند.

موتور چرخان و سه نظام قابل تنظیم این دریل‌ها به شما اجازه می‌دهد که چیزهای مختلفی را به آن وصل کنید و با سرعت بیشتری بچرخانید. این ویژگی می‌تواند بسیار کارآمد باشد که در ادامه راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی را باهم بررسی خواهیم کرد. با فروشگاه اینترنتی ابزار ماشین همراه شوید.

آشنایی با اجزای دریل

دریل ها دارای اجزای مختلفی هستند که در زیر اجزای اصلی را با هم بررسی می کنیم:

مهم‌ترین ویژگی دریل موتور آن است


مهم‌ترین ویژگی دریل موتور قدرتمند آن است. موتور دریل دارای توان مصرفی های مختلفی از جمله 750 وات، 1000 وات و… هستند. این موتورهای قدرتمند این قابلیت را دارند که در یک دقیقه حداکثر 2800 بار یا بیشتر در حالت آزاد گردش داشته باشد. این سرعت چرخش قابل‌تنظیم بوده و حداکثر سرعت 2800 دور بر دقیقه مقداری قابل‌قبول برای یک دریل صنعتی محسوب می‌شود.

راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی

سازوکار دریل‌ها به‌گونه‌ای است که هنگام گردش مته، ضربات عمودی به سطح وارد می‌کنند. ویژگی چکشی موجب می‌شود تا بتوان از این دریلها برای سوراخ‌کاری بهتر و راحت‌تر روی سطوح سخت مثل مصالح ساختمانی استفاده کرد. برای سوراخ‌کاری سطوحی از جنس مصالح ساختمانی مثل سیمان می‌توان دریل را در حالت چکشی قرار داد؛ اما برای سوراخ‌کردن سطوح فلزی یا چوبی باید حالت چکشی دریل را فعال کرد.

گفتنی است این دستگاهها قابلیت تنظیم چرخش به سمت چپ و راست را دارد و این کار به کمک کلیدی که برای آن طراحی شده امکان‌پذیر است. انرژی مورد نیاز دریل ها از طریق کابل برق مقاومی که روی آن قرار دارد و با برق 220 ولت شهری تامین می‌شود.

سه نظام بودن دریل به چه معناست


سه‌نظام دریل‌ها به دو نوع خودکار و آچارخور تقسیم می‌شوند. در نوع آچار خور برای تعویض مته باید از یک آچار مخصوص سه‌نظام کمک گرفت؛ اما در نوع خودکار تنها با کمک دست می‌توان مته را روی سه‌نظام محکم بست که موجب افزایش سرعت کار می‌شود.

سه‌نظام این دریل از نوع آچار خور است. گفتنی ا‌ست روی این سه‌نظام برای سوراخ‌کردن سطوح چوبی می‌توان از مته‌‌ای با حداکثر اندازه‌ی 25، برای سوراخ‌کردن سطوح فلزی از مته‌‌ای با حداکثر اندازه‌ی 13 میلی‌متر استفاده کرد و نوع مته باید با توجه به سطح و شکل کار انتخاب شود.

مثلا برای سوراخ‌کاری چوب، پلاستیک و فلز باید از مته‌ی فولادی و برای سوراخ‌کردن سطوح سخت ساختمانی مثل سیمان از مته‌های الماسه استفاده کرد.

بدنه دریل


بعد از بررسی مهم‌ترین بخش‌های دریل متوجه شدیم که دریل ها از موتوری قدرتمند و سه‌نظامی برخوردار هستند و همچنین متوجه شدیم که می‌توان از این دریل ها برای کارهای مختلف صنعتی و نیمه‌صنعتی روی همه‌ی سطوح استفاده کرد.

حالا می‌خواهیم به تشریح بدنه و ویژگی‌های ظاهری این دستگاه بپردازیم تا بتوانیم خرید دریل پیچ گوشتی خود را به بهترین نحو انجام دهیم. بدنه‌ دریل ها از جنس پلاستیک مستحکم و بادوام هستند؛ به‌طوری که در مقابل فشار و ضربات مقاوم هستند. دریل ها به کنترل زیادی نیاز دارند، برای راحتی بیشتر کاربر و مهار بهتر در قسمت جلوی دریل، دسته‌ای کمکی قرار دارد.

با توجه به شرایط کار می‌توان زاویه‌ی دسته را تغییر داد. روی بدنه‌ی دریل، تعدادی دریچه‌ی کوچک تعبیه شده است که به خروج بهتر هوا از داخل موتور دریل کمک می‌کند و موجب افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.

مته‌ها


مته ها برای سوراخ کردن انواع سطوح به کار می روند که دارای نوع و اندازه های مختلفی هستنددر زیر انواع مته و چند نوع سایز مته را ذکر کردیم.

مته‌ی فلزی در قطرهای (2×)2، 2.5، (2×)3، 3.5، (2×)4، 4.5، (2×)5، 5.5، (2×)6، 6.5، 7 و 8 میلی‌متر
مته‌ی الماسه در قطرهای 4، 5، 5.5، (2×)6، 7، 8، 9 و 10 میلی‌متر
مته‌ی چوب در قطرهای 3 تا 10 میلی‌متر
مته‌ی پروانه‌ای (برگی) در قطرهای 16، 20، 22، 25 و 32 میلی‌متر

سری‌های پیچ‌گوشتی 25 سانتی


سری دو سو در سایزهای SL 8-10، Sl6-8 و SL10-12 هر کدام 2 عدد
سری چهارسو در سایزهای PH2(×4)، PH1(×2) و PH3(×3)
سری چهارسوی خاردار در سایزهای PZ2(×5)، PZ1(×2) و PZ3(×3)
سری ستاره‌ای در سایزهای T30، T25(×2)، T20(×3)، T15، T10 و T40
سری آلنی در سایزهای 3 تا 6 میلی‌متر
سری‌های پیچ‌گوشتی با طول 50 میلی‌متر:
سری دو سو در سایزهای SL8-10، Sl 6-8 و SL10-12
سری چهارسو در سایزهای PH2، PH1 و PH3
سری چهارسوی خاردار در سایزهای PZ2، PZ1 و PZ3
سری ستاره‌ای در سایزهای T30، T25، T20

سری بکس

راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی


سری با استاندارد متریک در سایزهای 5، 6، 8 و 10 میلی‌متر
سری با استاندارد SAE در سایزهای 1/4، 5/16 و 3/8 اینچ

کاربردهای دریل پیچ گوشتی

دریل پیچ گوشتی در اصل برای سرهم‌ بندی و متصل کردن استفاده می‌شود. با یک مته‌ی پیچ گوشتی مناسب، استادکار می‌تواند پیچ را در محل مناسب قرار دهد و به‌ آسانی آن را در نقطه‌ی مورد نظر نصب کند.

این ابزار برای باز کردن پیچ‌ها نیز کاربرد دارد. تنها کافیست که سوییچ دیگری را بچرخانید تا ابزار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخد و پیچ را باز کند.

علامت گذاری

دریل پیچ گوشتی برای ایجاد نقطه‌های ریز و سوراخ‌های کوچک استفاده می‌شود. این سوراخ‌ها درواقع علامت‌هایی هستند که جای سوراخ اصلی را مشخص می‌کنند و بهتر است که با دریل پیچ گوشتی شارژی انجام شوند. چراکه کنترل این ابزار آسان‌تر از دریل برقی است و قدرت بیشتری دارد.

بنابراین برای ایجاد چنین سوراخ‌هایی بهتر است مجموعه‌ای از مته‌های مخصوص چوب تهیه کنید که سر نوک تیزی دارند و سوراخ کوچک‌تری را روی سطح کار ایجاد می‌کنند.

دریل کردن سوراخ‌های بزرگ

استفاده از دریل پیچ گوشتی برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ‌تر از حد معمول نیز کاربرد دارد. به خاطر داشته باشید که در بسیاری از مواقع می‌توانید با نصب یک مته‌ی مناسب، سوراخ مناسب و بهتری را در سطح کار ایجاد کنید و نیازی به اره عمودبر یا اره گردبر ندارید. بنابراین برای سوراخ کردن جای قفل روی درها، جای لوله‌ها در سطح و داخل کابینت‌ها می‌توانید از دریل پیچ گوشتی و مته‌ی مناسب آن استفاده کنید.

باز و بسته کردن پیچ‌ها و اتصالات

بسیاری از دریل‌ها همراه با یک مجموعه مته‌ی استاندارد به فروش می‌رسند که برای باز و بسته کردن بسیاری از پیچ‌ها مناسب هستند.

هم زدن رنگ، سیمان و دوغاب

با نصب یک مته‌ی هم‌زن مناسب می‌توانید از دریل پیچ گوشتی شارژی یا برقی خود برای مخلوط کردن مواد مختلفی مثل رنگ، سیمان، دوغاب و ملات استفاده کنید.

صاف و صیقلی کردن خمیدگی‌ها

سنباده نواری و سوهان برای صاف کردن سطوح مسطح کاربرد دارند. اما برای صاف کردن خمیدگی‌ها و قوس‌های چوبی به ابزارهای مخصوص پولیش نیاز داریم. البته ابزار دیگری نیز برای صاف کردن این خمیدگی‌ها وجود دارد. تنها کافیست دریل پیچ گوشتی شارژی خود را به مته‌ی مناسب مجهز کنید. این مته‌ها از یک استوانه‌‌ی سنباده‌ای تشکیل شده‌اند که می‌توانند هر شکل پیچیده‌ای را صاف و صیقلی کنند.

حذف خوردگی و زنگ زدگی از فلزات

اگر دستگاه پولیش یا فرز ندارید می‌توانید از قطعه‌ای سنباده‌ای استفاده کنید. این قطعه به دریل پیچ گوشتی شارژی شما متصل می‌شود و همانند یک دستگاه پولیش ساده عمل می‌کند. این روش برای پولیش کردن فلزات و حذف زنگ زدگی آنها موثر است.

نقاط اتصال مخفی

بسیاری از افراد به اهمیت نقاط اتصال توجهی نمی‌کنند. این نقطه‌های اتصال که برای وصل کردن دو قطعه‌ی چوبی کاربرد دارند، به اتصال بهتر پیچ و میخ و همچنین جلوگیری از آسیب به قطعه‌های چوبی نقش دارند. استفاده از دریل پیچ گوشتی به شما کمک می‌‌کند که هرگونه مبلمان، قاب و قالب و هر چیز دیگر را با نقطه‌های اتصال مخفی بسازید. در این روش، برای اتصال دو قطعه‌ی چوبی، باید نقطه‌ی مورد نظر را با دریل کمی سوراخ کنید. سپس پیچ یا میخ را در آن قرار دهید و اتصال را محکم کنید. با استفاده از این روش، کیفیت محصول نهایی بهتر می‌شود. علاوه بر اینکه پیچ یا میخ در نمای اصلی کار قابل مشاهده نخواهد بود.

راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی

نصب درای وال

نصاب‌های درای وال همیشه یک دریل پیچ گوشتی شارژی را با خود حمل می‌کنند تا بهتر به آن دسترسی داشته باشند. برای نصب درای وال باید پنل‌های بزرگ را بلند کنید و در جای مناسب نگه دارید. سپس باید پیچ‌ها را زیر پنل‌ها و در نقطه‌ی مورد نظر محکم کنید. بنابراین، با دسترسی آسان‌تر به دریل پیچ گوشتی شارژی به‌آسانی می‌توانید با یک دست پنل را نگه داشته و با دست دیگر، از دریل استفاده کنید.

جمع بندی

مدل‌های شارژی دریل پیچ گوشتی با باتری قابل شارژ کار می‌کنند و نیازی به کابل برق متصل ندارند. این ابزار در کارها و پروژه‌های متنوعی کاربرد دارد که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم. سهولت استفاده، وزن کم، دقت بالا و سرعت بیشتر از جمله ویژگی‌های دریل پیچ گوشتی شارژی است که باعث می‌شود همه به این ابزار نیاز داشته باشند. تا زمانیکه یک باتری شارژ شده در اختیار داشته باشید، می‌توانید هر نقطه‌ای را با هدف خاصی سوراخ کنید، پیچ‌ها را باز و بسته کنید و سازه‌های مختلف را نصب کنید.

مدل‌های برقی این ابزار همه کاره نیز طراحی شده‌اند که قدرت بیشتری دارند و به اتصال مستقیم برق نیاز دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم با توجه به نوع استفاده و فعالیت خود، مدل مورد نظر را خریداری کنید تا پروژه‌های خود را با کیفیت بالاتری انجام دهید. تیم ابزار ماشین همیشه در دسترس شما عزیزان می باشد تا مشکلات شما را برطرف کند. امیدواریم مقاله راهنمای خرید دریل پیچ گوشتی تا حد زیاد به شما کمک بزرگی کرده باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن