کمپرسور باد برای نقاشی

امروزه کمپرسورباد برای نقاشی، یکی از متداول‌ ترین ابزارهای کاری برای رنگ‌کاری در صنعت رنگرزی و دستگاه‌های پنوماتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان وظیفه کمپرسور باد، تولید باد با فشار بسیار بیشتر از هوای داخل محیط یا جو می‌باشد؛ که این عمل را از طریق مکش هوای خارج به داخل خود و سپس فشرده‌سازی باد انجام می‌دهد. در نهایت این هوای فشرده را در مخزن خود ذخیره می‌‌کند. یکی از موارد مهمی که قبل از خرید و تهیه کمپرسور باد برای نقاشی باید مدنظر داشته باشید، حجم بزرگی و کوچکی کمپرسور می‌باشد. هرچه حجم مخزن کمپرسور باد بزرگ‌تر باشد، حجم باد خروجی از کمپرسور هم بیشتر خواهد بود.

ابتدا بهتر است تعریفی از کمپرسور باد داشته باشیم. کمپرسور باد یکی از متداول ترین و قوی ترین ابزار های بادی یه شمار می‌رود. این دستگاه ها بسته به نوع کارکرد و حجم کاری که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آن ها در حجم های بزرگ برای صنایع و کارخانه های بزرگ و برخی دیگر برای مصارف کارگاهی مانند همین پمپ باد جهت رنگ ‌کاری که موضوع این مقاله نیز هست.

کمپرسور باد برای نقاشی

دو مدل پمپ باد وجود دارد. اولین مدل صنعتی که در کارخانه‌ها و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل دیگر کمپرسورهای باد غیرصنعتی که برای مصارف خانگی جهت انجام کارهایی مانند باد کردن توپ چرمی، باد کردن تشک بادی، باد کردن تیوپ و تایرها لاستیک ماشین و… استفاده می‌گردد. مدل‌های صنعتی پمپ باد همان طور که پیش‌تر گفته شد، در کارخانه‌های صنعتی و ماشین‌آلات بزرگ جهت به حرکت درآوردن اجزا و سیستم‌های مکانیکی به کار می‌رود.

کاربرد کمپرسور باد غیر صنعتی

مهم ترین کاربرد های کمپرسور صنعتی، استفاده در کارگاه های خدماتی کوچک و متوسط است. تقریبا در بیشتر فعالیت های تولیدی و خدماتی از پمپ باد و کمپرسور هوا استفاده می‌شود. به طور مثال در صنایع رنگ آمیزی و نقاشی از پمپ باد جهت رنگ کاری استفاده می‌شود. استفاده از کمپرسور باد برای نقاشی ساختمان از جمله متداول ترین استفاده ها از کمپرسور در این حوزه است.

لازم به ذکر است، ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که طراحی آنها به گونه‌ای است که بجای استفاده از انرژی الکتریکی از انرژی باد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال آچار بکس (که داخل تعمیرگاه‌های اتومبیل نیز نظیر آن یافت می‌شود)، بکس بادی وپستوله رنگ‌پاش از جمله وسایلی هستند که در مواقعی که به برق دسترسی وجود ندارد، با استفاده از گازوئیل و انرژی باد نیز می‌توانند کار کنند.

انواع کمپرسور باد

کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد پیستونی یکی از معمولی‌ ترین انواع کمپرسور است که اغلب از این کمپرسور باد در صنایع و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. البته کمپرسور باد در بیشتر سیستم‌های کاری قابل استفاده است. به همین دلیل با توجه به موقعیت قرارگیری کمپرسور باد، این پمپ در سایز‌های مختلفی مانند ۲۵ لیتری تا ۱۰۰۰ لیتری تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

همچنین جالب است بدانید که بیش‌ترین فشاری که از هوای خارجی توسط این نوع کمپرسور تولید می‌شود، ۸ تا ۱۰ بار می‌باشد. کمپرسورهای باد در سایزها و حجم کمتر از ۲۵ لیتری و ۵۰ لیتری جز کوچک‌ترین انواع این مدل کمپرسور‌ می‌باشند. کمپرسور باد پیستونی در کارخانه و صنایع خدماتی مانند ساخت دکوراسیون داخلی منزل، رویه‌کوبی‌های مبلمان و صندلی‌های چوبی کاربرد بیشتری دارد.

پیستوله بادی چیست؟

کمپرسور باد اسکرو

در مواقعی که مصرف و ذخیره هوای فشرده در کارخانه‌های بزرگ به بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه می‌رسد، از کمپرسور باد اسکرو استفاده می‌شود. نوع عملکرد کمپرسور اسکرو در پروسه فشرده‌سازی و ذخیره‌سازی آن در مخزن، بر اثر چرخش دو موتور به صورت مارپیچی و عبور هوا از میان این دو موتور صورت می‌پذیرد. زمانی که قصد استفاده از کمپرسور اسکرو را دارید، موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید، به عنوان مثال برای استفاده از کمپرسور پیستونی نیاز به مخزن ذخیره هوا دارید که باید از قبل تهیه شود. معمولاً قطعاتی که در پمپ باد اسکرو به کار می‌رود قیمت بالایی دارند. نوع ساختار کمپرسور اسکرو بر روی یک شاسی و درون یک کاور مونتاژ می‌گردد.

کمپرسور باد با فشار قوی

در برخی کارخانه‌های بزرگ مانند صنایع تولید بطری‌های آب معدنی، به فضا و هوای زیادی با فشار حدود ۳۰ الی ۴۰ بار مورد نیاز است. ساختار این نوع کمپرسورها از نوع سیلندر و پیستونی هستند اما نوع شاتون‌ها و صفحه سوپاپ آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که قدرت بسیار بالایی دارند. در کمپرسور فشار قوی هوایی که وارد مخزن می‌شود را داخل مخزن به این فشار بالا می‌رساند. میزان فشار و هوادهی در این کمپرسورها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه می‌باشد.

نکات مهم برای خرید کمپرسور باد

در انتخاب کمپرسور باد باید با توجه به نوع کار خود، کمپرسور مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر برای موارد رنگ‌ کاری به کمپرسور نیاز دارید، از کمپرسورهای مخصوصی که در سایت ابزار ماشین موجود است، نهیه نمایید.

توان موتور کمپرسورهای باد بسیار مهم هستند، با توجه به نوع مصرف خود، آن‌ها را انتخاب کنید. اگر برای رنگ‌کاری دائماً باید در رفت و آمد باشید، از کمپرسورهای چرخ‌دار استفاده کنید زیرا استفاده از کمپرسورهوای چرخ‌ دار راحتی کارتان را چند برابر خواهد کرد. به این نوع کمپرسورها که دارای چرخ می‌باشند، کمپرسورهای باد متحرک یا چرخدار نامیده می‌شوند. قابلیت‌هایی دیگری مانند مقدار مصرف برق کمپرسور، از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه داشته باشید.

کمپرسور باد با سیستم روان کننده

کمپرسور با سیستم روان کننده، نوع دیگری از کمپرسور باد می‌باشند که نوع فشار مخزن را معمولاً به صورت ثابت نگه می‌دارد. از این نوع کمپرسور در کارهای سنگین‌تر و پیچیده‌تر استفاده می‌شود. به عنوان مثال از این نوع کمپرسور باد برای نقاشی دیوارها، طبقات ساختمان و همین طور در تعمیرگاه‌ها استفاده می‌شود. لازم است بدانید که این کمپرسور باد به علت حجم بالا و موتورهای قوی بهتر است که به صورت مستقیم به کنتور برق ساختمان متصل شود و از اتصال به پریزهای ساختمان خود داری نمایید.

کمپرسور باد برای نقاشی

جمع بندی

امروزه کمپرسور باد برای نقاشی یکی از متداول‌ ترین ابزارهای کاری برای رنگ‌کاری در صنعت رنگرزی و دستگاه‌های پنوماتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از بررسی موارد مهمی مانند مقدار حجم موتور غافل نشوید، زیرا برای تهیه کمپرسور ابتدا باید نوع کارتان و میزان استفاده از کمپرسورها را در نظر داشته باشید، سپس اقدام به خرید کمپرسورباد با توجه به مقدار مصرفتان کنید.

حتماً از سایت‌های معتبرکمپرسور باد برای نقاشی را خریداری کنید تا در آینده به مشکلاتی مانند خرابی یا از کار افتادگی پمپ باد برخورد نکنید. ابزار ماشین از جمله سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد می‌باشد که شما عزیزان می‌توانید انواع کمپرسور باد را با اطمینان خاطر و بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای از آن خریداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن