ایربراش یا قلم رنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

ایربراش یا قلم رنگ وسیله ای است که در بین هنرمندان محبوبیت بسیار زیادی دارد. ایر براش در فارسی بنام قلم بادی در بین عموم ترجمه شده است. این ابزار بسیار ظریف و در عین حال دقیق میباشد که در خیلی از کارها میتوان از آن استفاده کرد. ایربراش همان قلم رنگ است با این تفاوت که با کمپرسور فشار هوا را به شلنگ منتقل کرده و باعث پاشیدن رنگ بر روی سطوح مورد نظر شما میشود.

آشنایی با ایربراش


ایربراش با عبور جریان هوای سریع (فشرده) کار می کند ، که باعث مکش رنگ میشود. رنگ با فشار معمولی از مخزن بهم پیوسته کشیده میشود. سرعت بالای هوا هنگام عبور از یک قطعه بسیار ریز اندازه گیری رنگ تشکیل شده است که رنگ را به قطرات بسیار ریز تبدیل می کند و رنگ بر روی کاغذ یا سایر سطوح قرار میگیرد.

اپراتور میتواند میزان رنگ را با استفاده از یک ماشه متغیر کنترل کند. ایربراش یک ابزار بسیار کاربردی میباشد و به هنرمندان این اجازه را میدهد که اثرات ترکیبی بسیار زیبایی را خلق کنند.
این تکنیک امکان ترکیب دو یا چند رنگ را به روشی یکپارچه فراهم می کند و یک رنگ به آرامی به رنگ دیگری تبدیل می شود.

انتخاب ایربراشی که مناسب شما باشد بستگی به سلیقه و اولویت بندی شما دارد. اما باید ایربراشی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را در دست بگیرید و به آسانی آن را کنترل کنید قسمت هایی که میخواهید رنگ کنید ممکن است زمان بر باشند پس در انتخاب ایربراش دقت کنید. زیرا اگر مناسب نباشد میتواند در هنگام کار شما را خسته کند.

انواع ایربراش


ایربراش یک تنظیمه، رنگ را از مخزن به سمت بالا می کشد و به سمت نازل رنگ ، با خروجی مخروطی شکل هدایت می کند و ایربراش دو تنظیمه جریان هوا را با فشردن ماشه به سمت پایین کنترل می کند. جریان رنگ نیز با استفاده از کشیدن دکمه به عقب کنترل می شود. رنگ توسط مخزن مخروطی شکلی که توسط نیروی جاذبه ، تغذیه را انجام می دهد ، در بدنه ایربراش جاری می شود.


برس های هوا معمولاً با سه ویژگی طبقه بندی می شوند. اولین ویژگی عملیاتی است که توسط کاربر برای ایجاد جریان رنگ انجام می شود در حالی که ویژگی دوم مکانیسم تغذیه رنگ در برس هوا و سومین نقطه ای است که رنگ و هوا در آن مخلوط می شوند.
می‌توان هنگام کار با ایربراش از ماسک هم برای پوشاندن قسمت هایی که نباید رنگ شوند استفاده کرد و قسمت‌های ظریف را به دقت رنگ ‌آمیزی کرد.

به طور رایج از ایربراش به سه شیوه تغذیه استفاده می شود


۱- روش جاذبه‌ای که مخزن رنگ در بالا قرار دارد و قلم به واسطه جاذبه و خلاء داخل لوله مکش به داخل محفظه نازل کشیده می‌شود و بعد به شکل پودر رنگ از نازل خارج می‌شود.
۲- در روش دوم رنگ از داخل مخزن زیرین به واسطه خلاء موجود در محفظه نازل به بالا کشیده می‌شود و بعد به صورت پودر از نازل خارج می‌شود.
۳- در روش سوم هم رنگ از کنار قلم تغذیه می شود.

ماشه


ساده ترین ایربراش ها با مکانیزم تک عملکردی کار می کنند که در آن فرورفتگی ماشه جریان هوا را از طریق برس هوا تحریک می کند. جریان رنگ و الگوی اسپری جدا از عمل ماشه تنظیم می شود. این کار از طریق تنظیم محل قرارگیری سوزن ایربراش در داخل نوک رنگ آن ، با چرخاندن نوک رنگ روی یک برس مخصوص مخلوط خارجی انجام می شود.

نوع دیگر چرخش یک صفحه تنظیم کننده سوزن در یک برس داخلی میباشد. حجم رنگ و الگوی اسپری در یک سطح ثابت حفظ می شود تا زمانی که کاربر ایربراش را دوباره تنظیم کند. استفاده از برس های تک کاره ساده تر و عموماً ارزان ترند ، اما محدودیت هایی برای کاربر ایجاد میکند.
برس های هوا با عملکرد دو کاره امکان تنظیم همزمان هوا و رنگ را در ماشه فراهم می کنند ، به کاربر اجازه می دهد هوا را با فشار دادن ماشه فعال کند و همزمان با کشیدن ماشه به جلو و عقب، رنگ را تنظیم کند.

عملکرد سیستم


ایربراش یا قلم رنگ وسیله ای است برای رنگ آمیزی که توسط فشار باد کار رنگ آمیزی را انجام میدهد. نمونه های مختلفی از ایربراش در بازار موجود میباشد که اگر بخواهیم به آنها اشاره ای داشته باشیم میتوان انواع پیستوله های رنگ را نام برد.

پیستوله برای انواع رنگ آمیزی بر روی دیوار، ماشین، درب و پنجره و یا نقاشی ساختمان بکار میرود. ساختار ایربراش هم کاملا شبیه به پیستوله میباشد. تفاوت پیستوله با ایربراش در این است که از ایربراش برای کارهای بسیار ظریف و دقیق استفاده میشود.
باد تولید شده توسط کمپرسور یا پمپ که با نیروی برق کار میکند. تولید میشود و باعث میشود باد مورد نیاز را برای ایربراش فراهم کند. این باد از طریق یک شلنگ به قلم ایربراش متصل میشود. در حقیقت به پمپ ایربراش، دستگاه ایربراش گفته میشود و به قلم آن که توسط باد، رنگ را بر روی اجسام منتقل میکند قلم ایربراش گفته میشود.
بر روی قلم ایربراش همانند پیستوله های رنگ، نیز یک مخزن برای رنگ وجود دارد. که از طریق قلم میتوانید سطوح مد نظر خود را رنگ آمیزی کنید.

ایربراش ها هم همانند محصولات دیگر دارای تنوع و قیمت های متفاوت میباشند. که میتوان به ایربراش های ناخن، ایربراش قنادی و یا ایربراش های نقاشی اشاره کرد. همچنین نوع دیگری از ایربراش ها در بازار موجود میباشند که برای امور فنی مناسب میباشند مانند ایربراش های کاسه زیر، کاسه بغل، ایربراش هفت تیری، ایربراش دو تنظیم و… دسته بندی کرد.

کاربرد های ایربراش در هنرها و صنایع مختلف


به دلیل ظرافت و دقت بالا با استفاده از ایربراش یک ابزار بسیار محبوب در بین هنرمندان میباشد که کاربردهای فراوانی دارند. نقاشی روی سطوح، نقاشی بر روی اتومبیل و یا موتور سیکلت و … از مزایای استفاده از ایربراش میباشد که با تولید اثرات بسیار ظریف و جذاب، خلاقیت های یک هنرمند را به رخ میکشد.
یکی از مواردی که میتوان از ایربراش استفاده کرد در صنعت آرایش و گریم میباشد. با استفاده از ایربراش میتوان بر روی صورت و بدن تصاویر حیرت آوری را به طرز عجیبی طراحی کرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از ایربراش شتشوی راحت رنگ از روی پوست میباشد. در هنگام استفاده از ایربراش سعی کنید از رنگ های مخصوص صورت و بدن استفاده کنید تا هم راحت تر پاک شود و هم اینکه آسیبی به پوستتان وارد نشود.

استفاده از ایربراش در قنادی و تزیین کیک ها و شیرینی ها


با استفاده از ایربراش میتوان در قنادی ها از آن استفاده کرد و برروی کیک ها طرح های مختلفی ایجاد کرد. که میتواند برای مراسمات شما کیک هایی با سبک جدید و خارق العاده ایجاد کرد.

این دستگاه دارای یک مخزن میباشد که میتوانید رنگ های خوراکی را در داخل آن بریزید. از طریق لوله یا شلنگ به سر قلم مخصوص دستگاه وصل کنید. نازل را فشار دهید و رنگ بر روی سطوح مورد نظر شما پاشیده میشود. با استفاده از ایربراش ذرات رنگ را با فشار بر روی کیک منتقل میکند. بدین ترتیب میتوانید رنگ آمیزی و طراحی یکدستی داشته باشید. کیک هایی که طرح کهکشان میباشند با استفاده از ایربراش ایجاد شده اند. بسیاری از ایربراش ها درجه بندی دارند. شما میتوانید بسته به نیاز و نوع کار خود فشار دستگاه را کم و زیاد کنید.

ایربراش چیست

طراحی روی ناخن توسط ایربراش یکی دیگر از کاربرد های ایربراش در صنعت ناخن میباشد. که میتوان هر طرحی که شما میخواهید را بر روی ناخن بکشید. این مدل طراحی ها طرفداران بسیار زیادی دارد. با استفاده از شابلون یا الگو میتوان بر روی ناخن طرح های متنوعی را کشید. حتی ناخن کارهایی هستند که با استعداد بی نظیر خود بدون استفاده از شابلون بر روی ناخن نقاشی هایی را خلق میکنند.

نقاشی روی سفال و ظروف مورد استفاده روزمره یا ظروف تزیینی

یکی دیگر از کاربرد های ایربراش در رنگ آمیزی سفال و ظروف تزئینی میباشد. میتوانید با استفاده از ایربراش تصاویر زیبایی را بر روی سفال و حتی ظروف تزئینی به ثبت برسانید. برای نقاشی بر روی سفال باید از رنگ هایی استفاده کنید که ماندگاری طولانی و ثابتی داشته باشند و بعد از مدتی رنگ ها از روی ظروف پاک نشوند.


ایربراش در صنعت خودرو


از ایربراش ها در کارگاه های دیتیلینگ خودرو استفاده فراوانی میشود. جهت رفع نواقص بدنه خودرو و همچنین برای رنگ آمیزی سطوح کاربرد فراوانی دارد. به صورت تخصصی و با ظرافت هر چه تمام تر این کار انجام میشود.از ایربراش برای ترمیم رنگ خودرو و از بین بردن خطوط به صورت ظریف و حرفه ای استفاده میشود. همچنین این ابزار دارای کنترل میزان پاشش و حرکت ماشه برای پاشیدن رنگ میباشد و دارای نازل برای کنترل میزان هوا است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن