قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

قلم تخریب چیست؟ با مته چه تفاوتی دارد؟ کاربردهای آن چیست؟ اشکال مختلف آن چه ظاهری دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟ اگربخواهم با شما صادق باشم باید بگویم که افراد زیادی با تفاوتهای این دو ابزار یعنی قلم و مته آشنا نیستند و آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند؛ همین اشتباه بهانه‌ای شد تا بیشتر درباره این دو ابزار تحقیق کنم و برای افرادی این سوال برای آنها پیش آمده، به طور کامل این دو ابزار را توضیح دهم. در این مقاله به طور کامل با قلم و انواع آشنا خواهیم شد و در مقاله بعدی به طور مفصل درباره مته صحبت خواهیم کرد.

قلم تخریب چیست؟

قلم‌های تخریب که اغلب به آن‌ها قلم‌های بتن کن هم گفته می‌شود، به برخی از دریل‌ها (چکش‌های تخریب) متصل شده و برای کنده کاری یا تخریب بتن، چوب، آهن و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند این قلم‌ها در انتهای خود دارای شیارهایی هستند که به کمک آن‌ها، به دریل بتن کن یا چکشی تخریبی متصل می‌شوند و سپس به صورت با چرخش یا ضربه‌ای شروع به کار کرده و با نزدیک شدن به سطح مورد نظر، عمل تخریب را انجام می‌دهند.

همانطور که احتمالاً خودتان هم حدس می‌زنید، این قلم‌ها از آلیاژهای بسیار مقاومی ساخته می‌شود. قلم‌های تخریبی در سایزها و طول‎های مختلفی قرار دارند. اندازه آن‌ها معمولاً در بازه 8 تا 35 سانت قرار دارند و طول آن‌ها از 15 سانت شروع شده و تا بیش از 60 سانت هم می‌رسد. به طور کلی قلم‌ها را به نوعی می‌توان مته‌های قول پیکر نامید که برای کارهای تخریب مورد استفاده قرار می‌گیرند نه فقط برای ایجاد سوراخ.

انواع قلم های تخریب
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

کاربردهای قلم تخریب

این قلم‌ها کاربردهای بسیار زیادی دارند و از آن می‌توان برای حفاری در بتن و سایر مواد سخت، کنده کاری‌های عمیق و مواد سخت، حذف کردن کاشی‌های قدیمی . ایجاد کانال برای عبور دادن سیم‌ها یا کابل‌های برق یا لوله‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید ای موضوع را بدانید که برای هر یک از این کارها از یک قلم خاص استفاده می‌شود که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

فواید استفاده از قلم تخریب

استفاده از قلم، به چندین دلیل برای کارهای تخریب، ساختمانی و تعمیراتی بسیار ضروری است. این دلایل عبارتند از:

  • انجام عملیات مختلف روی بتن، به صورت دستی و بدون استفاده از قلم تخریب، به انرژی و قدرت بسیار زیادی لازم دارد.
  •  سرعت تخریب بتن با دست، بسیار پایین بوده و زمان زیادی لازم دارد.
  • استفاده نکردن از قلم، باعث پایین بودن کیفیت کار می‌شود.

همه این دلایل باعث شده تا استفاده از قلم، اهمیت بسیار زیادی برای انواع کارهای ساختمانی داشته باشد.

انواع قلم تخریب

قلم‌های تخریب را به طور کلی می‌توان به دو گروه قلم تخریب برای کار با دست و یا قلم تخریب مخصوص دستگاه های برقی و بادی دسته بندی کرد.

قلم تخریب برای کار با دست:

از قلم تخریب برای استفاده و کار کردن در مواردی هست که دسترسی به دستگاه های تخریب وجود ندارد.این قلم ها به شگلی ساخته شده اند که بتوان با استفاده از چکش یا پتک به آنها ضربه زد.

قلم تخریب مخصوص دستگاه های برقی و بادی:

اما خوب شما نمی توانید که همیشه با دست تخریب هارا انجام دهید، زیرا هم زمان بر بوده و هم احتمالا صدمه دیدن بیشتر است. پس دستگاه های مختلف تخریب به کمک شما می آیند که با استفاده از قلم ها مخصوص خودشان کار را برای شما مثل همیشه راحت تر و سریعتر کنند.

حال نوبت آن است که وارد تقسیم بندی‌های جزئی‌تر این ابزار شویم.

قلم تخریب سر کج:

سر این قلم‌ها کمی کج بوده و معمولاً در سایز‌های 8 و 10 میلی متری ساخته می‌شوند. این قلم‌ها بیشتر رای تراشکاری استفاده می‌شوند.

قلم‌های تخریبی چهار شیار :

در انتهای این قلم‌ها، چهار شیار وجود دارد که از این طریق به دستگاه متصل می‌شوند. این قلم‌ها با سه طول مختلف به فروش می‌رسند که عبارتند از

کوتاه: قلم‌هایی با طول 25 سانتی متر

بلند: طول 40 سانتی متر

فوق بلند: طول 60 سانتی متر

قلم تخریب پنج شیار:

این قلم‌ها در انتها دارای پنج شیار هستند و از این طریق به دستگاه متصل می‌شوند. جالب است بدانید که چکش تخریبی که از قلم پنچ شیاره استفاده می‌کند، استهلاک کمتری به نوع چهار شیاره آن دارد. احتمال شکستن این قلم‌ها کمتر از قلم‌های چهار شیاره است در نتیجه، ممکن است که چکش‌های تخریب پنج شیاره قیمت بیشتری داشته باشند اما در نهایت خرید آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است و در طولانی مدت به شما سود بیشتری خواهند رساند.

این قلم‌های نیز در سه صول مختلف به فروش می‌رسند:

با طول کوتاه (30 سانتی متر)

با طول بلند (40 سانتی متر)

با طول خیلی بلند (60 سانتی متر)

قلم تخریب شش گوش:

این قلم‌ها در محل اتصال خود به دستگاه دارای شش شیار هستند. این قلم‌ها را با نام HEX نیزمی‌شناسند. این قلم‌ها ساختار بسیار محکمی دارند و برای حفاری‌های عمیق ساخته شده‌اند.

قلم نوک تیز The pointed chisel

این قلم‌ها، بیشتر برای تحریب‌های کلی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. قلم‌های نوک تیز، از قلم‌هایی هستند که قدرت تخریب کنندگی بالایی دارند. نوک تیز این قلم باعث می‌شود تا بتوانید همه قدرت دستگاه را به یک نقطه کوچک وارد کنید. فرقی نمی‌کند که سطح مورد نظر شما، یک دیوار با کمی ناهمواری باشد که قصد تخریب یا کنده کاری قسمتی از آن را دارید یا یک دیوار بزرگ که باید به طور کامل آن را از بین ببرید؛ استفاده از یک قلم نوک تیز، همیشه یک راه حل بسیار مناسب محسوب می‌شود.

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

قلم نوک تخت The flat chisel

 با استفاده از قلم نوک تخت می‌توان به صورت ظریف‌تر و با کنترل بیشتری کار کرد. معمولاً طول نوک تخت این قلم، برابر با قطر میله یا شفت است. از این قلم برای ایجاد حفره‌های خطی در داخل دیوار، برای جاگذاری کابل و بسیاری از کارهای دیگر استفاده می‌شود.

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

قلم بیل شکل The spade chisel

این قلم یک گزینه بسیار عالی برای از بین بردن گچ‌های اضافی یا سایر سطوح ناهموار مانند سیمان باقی مانده زیرکاشی‌های کنده شده یا سایر مواد چسبنده است. طول نوک این قلم، از قطر لوله یا شافت بیشتر است. این ویژگی سبب می‌شود که قدرت تولید شده توسط چکش تخریب، به مساحت بیشتری از دیوار، ضربه وارد کند. برای کنده کاری یا تخریب در مساحت‌های بزرگ، بسیار کارآمد و مفید هستند.

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

قلم کاشی The tile chisel

از این وسیله به طور ویژه برای جدا کردن کاشی از سطح زیرینش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قلم بسیار شبیه قلم کاشی است اما تفاوت‌هایی هم دارد. این قلم، نسبت به قلم بیل شکل، تخت‌تر است و بر خلاف آن کمی شیب دارد. این شکل ظاهری باعث می‌شود تا قلم به راحتی در زیر کاشی قرار گیرد و آن را به راحتی جدا کند. به دلیل زاویه دار بودن این قلم، دیگر نیازی نیست دستگاه تخریب را به صورت زاویه دار نگه دارید؛ و از این طریق برای نگه داری و کنترل دستگاه، انرژی کمتری نیاز است.

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

قلم مخصوص کانال The channel chisel

این قلم، ابزاری ایده‌آل برای ایجاد کانال مناسب خطوط سیم‌های برق یا لوله‌های آب داخل دیوار است. این قلم دارای یک نوک به شکل نیم دایره است. این شکل قلم، عمل کنده کاری را بسیار آسان‌تر کرده و نتیجه خیلی بهتر و تمیزتری را تحویل می‌دهد.

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟
قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ چند نوع دارد و برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

نکاتی که در هنگام خرید قلم‌ تخریب یا ساختمانی باید به آن توجه کنید.

در هنگام خرید یک قلم تخریب یا ساختمانی باید به موارد گوناگونی توجه کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

جنس قلم تخریب:

این که یک قلم از چه جنسی ساخته شده باشد بسیار مهم است. هر قلم ممکن است کیفیت‌های مختلفی داشته باشد. جالب است بدانید که اگر یک قلم بیش از حد سخت باشد ممکن است به دستگاه صدمه وارد کند. جنس قلم باید به گونه‌ای باشد که طی کار کردن زیاد دچارتغییر شکل نشود یا نیاز به تعمیر و ترمیم نداشته باشد. اغلب قلم‌ها از کروم و وانادیوم ساخته می‌شوند.

شکل نوک قلم تخریب:

کمی قبل درباره انواع قلم‌ها با نوک‌های مختلف توضیح دادیم. شما باید با توجه به نوع کاری که قصد انجام آن را دارید، قلم مورد نیاز خود را بخرید. به عنوان مثال اگر قصد کنده کاری روی یک دیوار تخت را دارید، از قلم‌های نوک تیزتر و برای کنده کاری و لایه برداری از سطح نرم‌تر یا با سختی کم‌تر از قلم‌های پهن استفاده کنید.

طول قلم‌های تخریب:

اگر قصد کنده کاری و حفاری در عمق نسبتاً زیاد را دارید، از قلم‌هایی با طول بیشتر استفاده کنید؛ در غیر اینصورت، استفاده از قلم‌های کوتاه‌تر ارجحیت دارد. زیرا کنترل کردن قلم‌های کوتاه راحت‌تر است، به انرژی کمتری نیاز داشته و بازدهی بیشتری دارد.

ویژگی‌های بیشتر قلم تخریب:

بسیاری از شرکت‌ها برای اینکه بتوانند بیشتر نظر مخاطبان را جلب و خود را از دیگر رقیبان متمایز کنند، آپشن‌های بیشتری به قلم‌های ضافه می‌کنند. به عنوان مثال برخی از قلم‌ها خاصیت خود تیز شوندگی دارند یا برخی از آن‌ها دارای یک حلقه ضربه گیرند. این قابلیت‌ها کار با آن را ساده‌تر کرده و بازده کار را افزایش می‌دهند و سرعت کار را بالا می‌برند.

وزن انواع قلم:

این قلم‌ها با توجه به اندازه و جنس استفاده شده در آن‌ها، می‌توانند وزن‌های مختلفی را داشته باشند اما وزن‌ آن‌ها بین گستره  0.5 تا 30 کیلوگرم هم قرار دارد.

برندهای مهم و معروف قلم تخریب

مارک‌های بسیار زیادی هستند که در زمینه ساخت انواع قلم چکش‌های تخریب یا قلم بتن کن فعالیت می‌کنند، اما از مهم‌ترین آن می‌توان به مارک‌های دیوالت، ماکیتا، متابو، آرسن، محک اشاره کرد. قلم‌های تخریب هر یک از این برندها ممکن است قیت متفاوتی داشته باشند ولی عموماً از لحاظ کیفیت ساخت قابل اعتماد هستند.

نتیجه گیری

در خرید یک قلم مناسب، عوامل زیادی دخیل است. مانند آلیاژهایی که در آن استفاده شده است، دقتی که در ساخت آن به کار گرفته شده، شکل انتهایی کار، نوک آن، ساقه و حتی بسته بندی آن بسیار مهم هستند. بهترین راهی که شما می‌توانید از کیفیت محصول خریداری شده مطمئن باشید، تهیه آن از یک فروشگاه معتبر است. قلم‌ها با توجه به کیفیتی که دارند، برندشان، مقدار وزن، کاربرد و غیره قیمت گذاری می‌شوند و گستره قیمت آن بسیار زیاد است اما فروشگاه ماشین ایزار، همیشه منصفانه‌ترین قیمت‌ها را برای شما خریداران عزیز در نظر می‌گیرد. ما دوست داریم علاوه بر یک دستگاه خوب، یک تجربه خرید خوب را برای شما فراهم کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن