ابزار های مورد نیاز یک نجار چیست؟

ابزار های مورد نیاز یک نجار چیست؟ شغل نجاری یکی از اولین شغل های بشر بوده است و کار چندان ساده ای هم نیست. نجاری یا درودگری حرفه ای است که در گروه صنایع چوب قرار میگیرد. فردی که شغل نجاری را انتخاب می کند، به ساخت انواع محصولات چوبی میپردازد.

محصولاتی که ممکن است در صنایع مختلف کاربرد فراوانی داشته باشند. سازندگان در و پنجره چوبی، مبلمان، میز، صندلی، کابینت و اشیاء تزئینی چوبی همگی را میتوان به عنوان نجار شناخت. همچنین کسانی که به کنده کاری روی چوب می پردازند و تولید کنندگان ساز نیز در گروه نجاران و درودگران دسته بندی می شوند.


با توجه به این که بسیاری از نیازهای ما از جنس چوب تولید میشود تقاضای مناسبی در بازار برای این شغل موجود میباشد. درآمد نجار با توجه به مهارت و وسعت فعالیت او مشخص میشود و بسته به توانایی های فردی متفاوت است.

بسیاری از نجاران قدیمی هم همچنان در حال تجربه یا یادگیری نکات جدید هستند که نجاری دقیقا به همین معنا است یعنی یادگیری و تجربه های جدید. اما در بعضی موارد مانند اصول اولیه نجاری، ایمنی و کار با ابزار باید ابتدا اطلاعاتی کسب کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه ابزار های مورد نیاز یک نجار را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

ابزار های مورد نیاز یک نجار

همیشه و تحت هر شرایطی از لوازم ایمنی استفاده کنید

فضای کار با چوب نیز از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است. ابزار و لوازم مختلف، دستگاه‌های گوناگون و میزهای کار از جمله عواملی است که افراد علاقه‌ مند به زمینه‌های فنی را به سمت خود می‌کشاند.

البته در کنار جذابیت‌های این شغل، مخاطرات بسیاری نیز با آن همراه است. لزوم کار با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مختلف به معنای قرار گرفتن در معرض خطرات و آسیب‌های احتمالی میباشد. کار با دستگاه‌های نجاری به ویژه انواع اره‌های برقی، نیازمند حفظ تمرکز بسیار بالا و همچنین دقت زیاد در هنگام کار است.

با توجه به آن که دست اپراتور در هنگام کار با دستگاه‌ها در نزدیک‌ ترین حالت به تیغه‌های دستگاه قرار می‌گیرد، یک لحظه بی‌ دقتی می‌تواند صدمات جسمانی و آسیب‌های جبران‌ نا پذیری را به فرد وارد کند.

از لباس کار مناسب هنگام کار استفاده کنید

هنگام کار از لباس های گشاد پرهیز کنید. چرا که در حین کار ممکن است لباس شما در تیغه دستگاه‌های مختلف مانند اره فلکه و یا توپی کف‌ رنده گیر کند. لباس‌هایی بپوشید که برای محیطی که در آن مشغول به کار نجاری هستید مناسب و راحت باشد و در عین حال در بدن شما در مقابل ذرات و تراشه‌های چوبی که در حین برش یا رنده کردن از تیغه دستگاه به اطراف پراکنده می‌شود محافظت کند.

لباس شما نباید بسیار گشاد یا بسیار تنگ باشد. همچنین در نظر داشته باشید که پیش از شروع کار هر گونه زیورآلاتی که حالت آویزان دارند، مانند دست‌ بند و یا گردن‌ بند را باز کرده و کنار بگذارید تا در هنگام کار مزاحمتی برای شما ایجاد نکند و همین‌طور با تیغه دستگاه‌ها نیز برخورد نکند.

قبل از هر چیز لوازم محافظ چشم را بزنید

این گروه از لوازم ایمنی، از چشم‌های شما در برابر ذرات و تراشه‌هایی که در هوا پراکنده می شوند، جرقه، قطعات شکسته شده دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و قطرات پراکنده شده تینر و سایر پوشش‌ها به هنگام اتمام کار محافظت می‌کنند. لوازم محافظ چشم شامل عینک‌های محافظ و محافظ‌های صورت هستند

ابزار های مورد نیاز یک نجار

لوازم محافظ دستگاه تنفسی را فراموش نکنید

این لوازم از ورود گرد و خاک پراکنده شده در هوا و همچنین بوی شدید متصاعد شده از مواد پوششی به داخل ریه جلوگیری می‌کند. این لوازم شامل ماسک‌های تنفسی معمولی تا دهان‌ بندهای طبی است.

هنگام تعویض تیغه‌ها دستگاه‌ را از برق جدا کنید

یکی دیگر از نکات ایمنی از برق کشیدن دستگاه هنگام تعویض تیغه میباشد. هر گاه نیاز به تعویض تیغه دستگاه‌ها بود حتما پیش از شروع هر کاری دستگاه را از پریز برق جدا نمایید. در موارد بسیاری با رعایت نکردن همین قاعده بسیار ساده اپراتور دستگاه، انگشتان خود را از دست خواهد داد.

از تیغه های کند پرهیز کنید

هر چند ممکن است غیر معقول به نظر آید اما کار کردن با دستگاهی که تیغه‌ای کند دارد بسیار خطرناک میباشد. به عنوان مثال اگر تیغه اره، به میزان لازم و مورد نیاز تیز نباشد، برای برش قطعات چوب به دستگاه و به خصوص به موتور آن فشار زیادی وارد شده و از سوی دیگر نیز خود اپراتور ناچار است تا انرژی بدنی بیشتری را برای برش قطعات صرف کند.

در چنین شرایطی احتمال پس زدن قطعه کار به عقب یا شکستن آن، و همچنین احتمال شکستن تیغه دستگاه به خصوص در اره فلکه نیز وجود خواهد داشت که بسیار خطرناک بوده و تیغه این دستگاه هنگام شکستن ممکن است به سمت اپراتور پرتاب شود.


از طرف دیگر، با استفاده از یک تیغه تیز می‌توان برش‌های به مراتب تمیزتری را انجام داد. بنابراین، این مورد تنها محدود به اصول ایمنی نمی باشد، بلکه بر کارایی و کیفیت کار نهایی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

همیشه تیغه دستگاه‌های خود را تیز نگه داشته تا کارتان ایمن‌ تر و نتیجه کار با کیفیت‌ تر و برش‌های تمیز تری را انجام دهید.
بعد از اینکه تمامی نکات ایمنی نجاری را رعایت کردیم حالا وقت آن رسیده که ابزار آلات نجاری را بشناسیم و بتوانیم بهترین ابزار ها را برای کارگاه نجاری خود انتخاب کنیم.

ابزار آلاتی که در کارگاه های نجاری مورد استفاده قرار میگیرد، در گروه ابزار دستی، ابزار برقی و ابزار برشی دسته بندی می شوند. اره، متر، تراز، چکش، اسکنه، رنده ابتدایی ترین ابزار دستی نجاری هستند.

مهم ترین ابزار یک نجار اور فرز نجاری

اور فرز نجاری، ابزاری است که برای ایجاد شیار و ابزار زدن روی لبه های چوب استفاده میشود و در بیشتر فعالیت های مرتبط با چوب کاربرد دارد.

اگرچه بیشتر اور فرزها از ظاهری یکسانی برخوردار هستند، اما ممکن است برخی مدل های اور فرز موجود در بازار قابلیت های متفاوتی داشته باشند. کولت نگه دارنده تیغچه در اور فرز نجاری از مهم ترین قسمت های این ابزار به حساب می آید.

اسکنه نجاری

اسکنه، بیرم، قلم درز یا مغار ابزاری است که در نجاری برای تزئین و برش چوب استفاده می شود. معمولا اسکنه را از جنس استیل و یا فولاد می سازند تا مقاومت و دوام مناسبی داشته باشد.

اسکنه نجاری لبه پهنی دارد که برای برش چوب استفاده می شود. نجار، اسکنه نجاری را روی چوب حرکت میدهد و با کمک چکش ضربات آرامی به دسته اسکنه وارد می کند تا قطعات اضافی چوب را تراش داده و جدا نماید. اسکنه نجاری انواع و اشکال مختلفی دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

رنده نجاری

یکی دیگر از ابزار مورد نیاز یک نجار، رنده میباشد. رنده نجاری در دو مدل چوبی و فلزی ارائه می شوند. رنده نجاری چوبی تنها یک تیغه دارد در حالی که رنده نجاری فلزی به دو تیغه مجهز است.

تیغه دوم کار خرد کردن پوشالها و خارج کردن آنها از داخل رنده را بر عهده دارد. این ابزار برای صاف کردن، نازک کردن و یکدست کردن سطح چوب مورد استفاده قرار میگیرد.

گیره نجاری

یکی دیگر از ابزارهای پر کاربرد در هر کارگاه، گیره نجاری است. همان گونه که از نامش پیداست برای ثابت نگه داشتن یک جسم در وضعیت خاص استفاده میشود.

گیره نجاری با نام پیچ دستی نیز شناخته میشود. انواع مختلف گیره نجاری وجود دارد که هر یک برای کاربرد خاص طراحی شده اند. گیره نجاری C شکل، F شکل، گیره دستی فنری، پیچ دستی فشاری، گیره زاویه دار و گیره تسمه ای از انواع رایج گیره نجاری هستند.

ابزار های مورد نیاز یک نجار

اره رو میزی

اره رو میزی، دستگاهی است که با استفاده از آن می‌توان ورق‌ها و پروفیل‌های چوبی را در عرض و ضخامت‌های مختلف برش داد. برش با اره میزی بسیار دقیق است و در صنعت کابینت از آن به وفور استفاده می‌شود. برای خرید اره میزی باید به حجم کار و بودجه موردنظرتان نگاهی بیندازید.

کمپرسور هوا یک ابزار نجاری

کمپرسور هوا وظیفه تامین فشار هوای مورد نیاز ابزارهای بادی کارگاه شما را بر عهده دارد. در کارگاه نجاری از کمپرسورهای ۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتری استفاده می‌شود.

کمپرسور ۵۰ لیتری مناسب کارگاه‌های کوچک و خانگی و نصاب‌ها میباشد. اما اگر حجم کار شما زیاد است، از کمپرسور هوا با گنجایش ذخیره سازی هوای بیشتر استفاده کنید. به‌عنوان مثال کمپرسور هوا ۱۵۰ یا ۲۰۰ لیتری مناسب یک کارگاه نجاری معمولی است.

فارسی بر

فارسی بر یکی از پرکاربردترین ابزارهای نجاری است. فارسی بر وظیفه برش چوب در زوایای مختلف (زوایای دقیق) را بر عهده دارد. این زاویه‌ها می‌تواند در حالت عمودی و یا افقی باشد.

میخکوب بادی

ابزار مورد نیاز بعدی میخکوب میباشد که برای اتصال دو قطعه چوبی به هم و یا اتصال یک قطعه چوبی به دیگر مواد (مانند گچ در زمان نصب قرنیز) استفاده می‌شود.

میخکوب بسیار کارآمد و کار راه‌ انداز است. با استفاده از این ابزار نجاری، به‌ راحتی دو قطعه چوبی را به هم متصل می‌کنید.

سرعت ایجاد اتصال در میخکوب بسیار بالا است. در چند صدم ثانیه، میخ سوزنی شلیک می‌شود و اتصال برقرار می‌شود. اگر از چسب چوب در کنار میخ استفاده کنید، این اتصال چندین برابر قوی‌ تر می‌شود.

ابزار مورد نیاز نجاری

منگنه کوب بادی

منگنه کوب از نظر ظاهری بسیار شبیه به میخکوب هست. با استفاده از این دستگاه می‌توان سوزن‌های منگنه را با فشار هوا به سمت چوب شلیک کرد. مبل سازها و درب سازها از مشتریان اصلی این دستگاه هستند. البته به‌عنوان یک نجار تازه کار هم نباید از قابلیت‌ها و امکاناتی که منگنه کوب بادی می‌تواند در اختیار شما قرار دهد، غافل شوید.

دریل

در صنعت چوب معمولاً از دریل برای سوراخ کاری چوب استفاده می‌شود. البته نمی‌ توان کارایی دریل را محدود به سوراخ کاری دانست و با استفاده از سری‌های مختلف کارهایی مانند پرداخت و سنباده کاری را هم انجام داد.

پیچ بند شارژی

از جمله ابزارهایی است که باید در کارگاه نجاری خود داشته باشید. چه ام دی اف کار باشید و چه نجار، خرید پیچ بند شارژی را به شما توصیه می‌کنیم.

برای اتصال ورق‌های ام دی اف ابتدا با دریل، سوراخ پیچ را ایجاد می‌کنید و در مرحله بعد با پیچ بند شارژی، پیچ ام دی اف را می‌بندید.

متر و گونیا و کولیس

متر و گونیا و… ابزارهای مورد نیاز نجار است که برای اندازه گیری مناسب‌اند. نمی‌توانید بدون انجام محاسبات دقیق، اقدام به ساخت لوازم چوبی کنید.

در هنگام خرید متر به این نکته توجه داشته باشید که متر مورد نظر شما از نوع متر نجاری باشد. در قسمت زبانه متر نجاری یک شیار وجود دارد و باید از دو طرف نوار متر اندازه به سانتی متر در آن درج شده باشد.

اره دستی

هرچند که ابزارهای زیادی برای برش چوب وجود دارند و بیشتر آن‌ها از مدل‌های دستی به مدل‌های برقی سریع تغییر پیدا کرده‌اند، اما نمی‌توان ارزش و اهمیت اره دستی نجاری را نادیده گرفت.

اره دستی نجاری در مدل‌های مختلف در بازار موجود است. شما می‌ توانید بر اساس نوع کار اره موردنظرتان را انتخاب کنید. برخی اره‌ها دارای دندانه‌های ریز هستند که برش تمیز و کند دارند و برخی از ارهای دستی نجاری‌، دارای دندانه‌های درشت هستند که برش سریع و ناصاف دارند.

زاویه سنج

اگر دستگاه‌هایی مانند فارسی بر و اره میزی داشته باشید، زاویه سنج حتماً به کارتان خواهد آمد. با استفاده از زاویه سنج می‌توانید این دستگاه‌ها را کالیبره کنید.

کالیبره کردن به این معناست که فارسی بر در زاویه ۹۰ درجه دقیقاً چوب را ۹۰ درجه برش می دهد و در زاویه ۴۵ درجه، چوب را دقیقاً ۴۵ درجه برش می دهد. چون حتی اگر دستگاه یک درجه هم خطا داشته باشد، برای ساخت سازه‌های چوبی با مشکل مواجه خواهید شد. زاویه سنج یکی دیگر از ابزار مورد نیاز یک نجار است.

مغار و چکش

قرار نیست با مغار و چکش منبت کاری کنید. در زمان اجرای انواع اتصالات چوبی و یا نصب درب چوبی و … حتماً به مغار و چکش نیاز پیدا خواهید کرد. در نجاری معمولاً از مغار تخت استفاده می‌شود.

باد پاش و شیلنگ

اگر کمپرسور هوا خریداری کرده‌اید، حتماً باد پاش و شیلنگ هوا هم باید در لیست خرید شما باشد. با شیلنگ، هوا را از کمپرسور هوا به دستگاه‌هایی مانند میخکوب و منگنه کوب و باد پاش و پیستوله منتقل می‌کند. برای خرید از شلنگ باد صنعتی و ضخیم استفاده کنید تا فشار هوا و عمر بیشتری داشته باشد.

مکنده گرد و خاک

ایمنی در کارگاه نجاری محدود به ابزارهایی که در بالا اشاره کردیم، نیست. شما باید در کارگاه خود از دستگاه مکنده برای مکش گرد و خاک حاصل از برش استفاده کنید.

دستگاه مکنده را در بخش خروجی گندگی، رنده، اره فلکه، اره میزی، فارسی بر و … نصب کنید تا گرد و خاک را به داخل کیسه‌های مخصوص جذب کند.

هرچند که متاسفانه مکنده در کارگاه‌های نجاری ایران هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است، اما از مهم ترین ابزار مورد نیاز یک نجار است. امیدواریم اساتید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

چکش در نجاری

چکش ابزار مورد نیاز یک نجار است و برای ضربه زدن به میخ، جا انداختن قطعات در ماشین‌ها و شکستن اشیا می‌باشد. هر چکش برای کار خاصی طراحی و ساخته می‌شود، بنابراین چکش‌ها را به انواع مختلف می‌توان یافت، اما همه آن‌ها به‌ طور کلی دارای یک دسته و یک وزنه در سر آن می‌ باشند و اغلب وزن چکش در همان وزنه سر دسته قرار دارد.بسته به وزن وزنه می‌تواند، سبک یا سنگین باشد.

ابزار های مورد نیاز یک نجار

جمع بندی

شغل نجاری یک شغل بسیار جذاب و در عین حال خطرناک میباشد که باید نکات ایمنی را رعایت کنیم. ابزار آلات زیادی دز صنعت نجاری وجو دارند که شما باید ابزار مورد نیاز برای نجاری خود را تهیه کنید و در هنگام خرید محصولات توجه داشته باشد که محصولی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

برای مثال اگر کارگاه نجاری شما کوچک است و خیلی کار های صنعتی انجام نمیدهید بهتر ایت ابزار و یا دستگاهی را انتخاب کنید متناسب با کارگاه نجاری شما باشد که هم متناسب با نیاز شما باشد و هم در هزینه خود صرفه جویی کرده باشید.

بعد از انتخاب ابزار مورد نیاز خود، حتما و بدون استثنا از دفترچه راهمنای موجود در جعبه ی محصول استفاده کنید و حتما آن را مطالعه کنید چرا که اگر شما ۲۰ سال هم تجربه کار با یک ابزار را داشته باشید اما احتمالاً این یادگیری‌ها تجربی هستند و سینه‌ به‌ سینه منتقل شده و حاصل مطالعه و آموزش نیست.

شرکت‌های تولیدکننده با توجه به اینکه اشراف کامل به محصولاتشان دارند، مطمئناً به نکته‌های بسیار ریز و مهمی اشاره می‌کنند که برخی تا به‌ حال آن را رعایت نمی‌کردند.

مورد دیگر این است که حتما محصولی را خریداری کنید که دفترچه راهنما داشته باشد. در جعبه یک عروسک اسباب‌ بازی دفترچه راهنمای ایمنی وجود دارد اما به همراه یک ابزار برقی که تیغه دارد، هیچ کاتالوگی نیست؟ در این مورد هم دقت لازم را بفرمایید.

در نهایت با رعایت تمام اصول میتوانید یک کارگاه نجاری با توجه به نیاز خود پیاده سازی کنید. امیدواریم که این مطلب کمک شایانی به شما کرده باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن