همه چیز در مورد روغن کمپرسور باد

مانند اکثر تجهیزات دارای قطعات مکانیکی و موتور، موتورهای کمپرسور هوا برای حفظ کارایی ، به حداقل رساندن تأثیر سایش و همچنین برای خنک کردن اجزای موتور داخلی، نیاز به روغن کاری دارند. استفاده از روغن کمپرسور باد، همچنین می تواند هزینه های مصرف انرژی را کاهش دهد. روان کننده ها با کاهش اصطکاک، گرما را کاهش داده و مصرف انرژی کمپرسور را کاهش می دهند.

در حالی که کمپرسورهای بدون روغنی مانند کمپرسور سایلنت یا بی صدا در بازار وجود دارد، اکثر مدل ها از جمله کمپرسور پیستونی و کمپرسور اسکرو به روغن کاری نیاز دارند. آنچه در زیر می آید اطلاعات مفیدی در مورد انواع مختلف روغن کمپرسور هوا و نحوه انتخاب بهترین روغن برای کمپرسور هوا است.

همه چیز در مورد روغن کمپرسور باد

انواع روغن کمپرسور باد و مزایای استفاده از آن

دو مدل اصلی روغن برای کمپرسور هوا در بازار وجود دارد که هر دو کارایی مناسبی دارند ولی هنگام خرید آنها با پرسیدن این سوال از خود هر چند وقت یکبار از کمپرسور استفاده می کنید؟ به شما در تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد.

روغن کمپرسور استاندارد

این روغن کارایی کاملاً مناسبی دارد و خرید آن بیشتر برای استفاده خانگی و افرادی که همیشه از کمپرسور خود استفاده نمی کنند، توصیه می شود.

روغن کمپرسور سنتتیک

خرید این روغن که به نوع مصنوعی نیز شهرت دارد به افرادی که به طور منظم از کمپرسور خود استفاده می کنند، توصیه می شود. منظور از استفاده منظم یعنی حداقل ۳ بار در هفته کمپرسور کار کند. این نوع روغن محافظت بهتری در برابر گرما دارند، همچنین در محیط های سردتر نیز کارایی دارند و در واقع می توانند باعث شوند کمپرسور بسیار نرم تر و آرام تر عمل کند. از این گذشته، روغنهای مصنوعی می توانند منجر به کاهش مصرف کلی روغن شوند، این بدان معنی است که شما نیازی به اضافه کردن روغن به طور مکرر ندارید.

خرید روغن کمپرسور

هنگام انتخاب روغن کمپرسور باد، اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است ویسکوزیته روغن کمپرسور باید چه عددی باشد. ویسکوزیته یا گرانروی به زبان ساده میزان چسبناکی یک مایع در هنگام حرکت است که ما نیز در آن تأثیر دارد. یک روغن با گرانروی ۳۰ برای کمپرسورهایی که در دمای هوا ۳۴ تا ۱۰۰ درجه فارنهایت کار می کنند مناسب است و روغنی با گرانروی ۲۰ برای شرایط سردتر انتخاب بهتری است. فاکتورهای دیگری که باید در نظر بگیرند عبارتند از:

قابلیت محافظت در برابر زنگ زدگی و خوردگی

پایداری در برابر اکسیداسیون بالا، که به حفظ ویسکوزیته و افزایش طول عمر روغن کمک می کند.
تناسب با نوع کمپرسور نیز یکی از موارد بسیار مهمی است که باید بدان توجه کرد از آنجایی تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی در نوع عملکرد آنهاست، روغن مناسب برای هر کدام نیز متفاوت است و هنگام خرید باید به این نکته نیز توجه کرد.

انتخاب روغنی که از نظر مشخصات مطابقت بیشتری با کمپرسور شما داشته باشد می تواند منجر به عملکرد بهتر و در نهایت ماندگاری بیشتر تجهیزات کمپرسور شود.

روغن مناسب برای انواع کمپرسور

همان طور که گفته شد در هنگام خرید روغن کمپرسور باید به نوع کمپرسور خود نیز توجه کنید برای هر مدل روغن خاصی وجود دارد که بهترین کارایی به آن می بخشد.

روغن مناسب برای کمپرسور اسکرو

یکی از انواع کمپرسور باد با نام اسکرو شناخته می شود و برای روان کاری و عملکرد بهتر آن باید از روغن به خصوص خود استفاده کنید.که انواع مختلف این روغن را می توانید در بازار پیدا کنید. لازم به ذکر است برای کمپرسورهای اسکرو از روغن مخصوص اسکرو با گرید ۶۸ استفاده می گردد زیرا این روغن دارای آنتی فوم یا به عبارتی خاصیت ضد کف دارد.

همه چیز در مورد روغن کمپرسور باد

روغن مناسب برای کمپرسور پیستونی

یکی دیگر از انواع کمپرسور باد، پیستونی است که توصیه می شود برای آن روغن VDL100 مناسب است. در صورت در دسترس نبودن این روغن می توان از روغن موتور نیز برای ان استفاده کرد البته این کار به صورت مداوم و همیشگی نباید انجام شود.

علت روغن دادن کمپرسور باد

کار کردن مداوم کمپرسور در دمای بالا برای مدت طولانی باعث می شود که یک لایه نازک از روغن در سراسر قسمت داخلی کمپرسور شما ایجاد کند و نشتی نیز پیدا کند. کمپرسور قادر به کار درست نیست و شاهد نشتی روغن خواهید بود. همچنین استفاده از روغن بی کیفیت و عدم تناسب آن به کمپرسور، سفت بودن قطعات داخلی و پیچ ها نیز از دلایل نشتی روغن است و بهتر برای تعویض روغن اقدام کنید. فراموش نکنید که نشتی باعث ایجاد حرارت و دمای بالا در دستگاه و حتی خاموش شدن احتمالی کمپرسور می شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور هوا

هر کدام از کمپرسور های باد روش خاصی برای تخلیه روغن و تعویض دارند که بهتر است به دفترچه راهنمای آنها مراجعه کنید. با این وجود در اکثر کمپرسورها می توان از شیوه ای که در ادامه گفته می شود استفاده کرد:

مدت زمان کوتاهی دستگاه را روشن کنید تا روغن درون آن گرم و روان تر شده و هنگام تخلیه کاملاً خارج شود.
در مرحله بعد باید پیچی را که برای تخلیه روغن در دستگاه تعبیه شده باز کنید تا روغن تخلیه شود و بعد پیچ را باید محکم ببنید تا مشکلی در عملکرد دستگاه ایجاد نشود.
بعد روغن جدید را داخل کمپرسور خود ریخته و از نشانگری که روی دستگاه است برای تشخیص اینکه میزان آن کافی است یا نه استفاده کنید و بعد درپوش آن را محکم ببندید تا شاهد نشتی روغن نباشید.
هنگام تعویض روغن به یاد داشته باشید که حتماً از روغن کمپرسور بادی که مناسب دستگاه شماست، استفاده کنید.

قیمت این روغن ها چند است؟

فاکتورهای بسیارمهمی در قیمت روغن کمپرسورهای هوا موثر هستند از گرانروی یا ویسکوزیته گرفته تا برند تولید کننده، به همین دلیل است که قیمت های متفاوتی از آن را در بازار شاهد هستید و این فاکتور نباید معیار اصلی برای خرید این محصول باشد زیرا روغن بی کیفیت و ارزان خود می تواند باعث خرابی دستگاه و به بار آوردن هزینه های بیشتر برای شما شود.

چه زمانی باید روغن کمپرسور را عوض کنم؟

روغن کمپرسور باد باید هر ۳ ماه یکبار برای یک کمپرسور معکوس و هر ۳۰۰ تا ۵۰۰ ساعت یکبار در دیگر کمپرسورها باید روغن عوض شود. بهتر است برای اطلاع دقیق از زمان تعویض روغن به کتابچه راهنمای کمپرسور مراجعه کنید.

آیا باید به میزان روغن را اضافه کرد؟

این امر تنها در صورتی که یک کمپرسور هوا به روغن کاری نیاز داشته باشید صادق است. توجه کنید که یک کمپرسور اویل فری نیازی به روغن ندارد، زیرا در کارخانه روغن کاری شده و آب بندی شده است.

همه چیز در مورد روغن کمپرسور باد

آیا می توان به جای روغن کمپرسور از روغن موتور استفاده کرد؟

کاملاً بدیهی است که روغن های کمپرسور مخصوص این دستگاه طراحی شده اند و در واقع یک نوع روغن بدون مواد شوینده هستند. به طور معمول یک روغن موتور (برای اتومبیل یا کامیون شما) دارای مواد شوینده موجود در آن، که برای احتراق داخلی موتور مفید است، اما برای یک کمپرسور بهترین انتخاب نخواهد بود زیرا در واقع باعث ایجاد کربن بسیار بیشتری در مدت زمان نسبتاً کمی می شود و این امر از کارایی کمپرسور در طولانی مدت می کاهد.

جمع بندی

از آنجایی که روغن کمپرسور برای عملکرد بهتر آن ضروری است، دقت در انتخاب و خرید آن دارای اهمیت بسیار زیادی است. برای اطلاع از قیمت انواع روغن کمپرسور هوا و خرید آنلاین آن، همچنین خرید انواع ابزارآلات کارگاهی، صنعتی و خانگی می توانید از فروشگاه ابزار ماشین دیدن کنید. کالای خریداری شده دارای ضمانت کیفیت و اصالت بوده و در کمترین زمان در سراسر ایران به دست شما خواهد رسید. در صورت هر گونه سوال متخصصین ابزار ماشین همواره در دسترس شما عزیزان می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن