تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟

آیا می‌دانید تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ در مقاله‌‌ای که درباره کمپرسورهای مخصوص نجاری نوشتیم، به اهمیت وجود تنظیم کننده‌ها در کمپرسورها اشاره کردیم و گفتیم که یک کمپرسور خوب باید دارای تنظیم کننده باشد. حال در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این جزء مهم از کمپرسورها بپردازیم. اگر شما هم دوست دارید بدانید که چرا بر وجود تنطیم کننده در یک کمپرسور اصرار داریم، خواندن این مقاله را از دست ندهید. اما اول از هر چیز بهتر است بدایند که به این دلیل که کمپرسورهای موجود در فروشگاه ابزار ماشین، از بهترین کمپرسورهای بازار هستند، دارای این جزء بوده و بهترین عملکرد را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آشنایی اولیه با تنظیم کننده کمپرسورها

تنظیم کننده‌های هوا، در کمپرسورها، معمولاً در قسمتی که هوا تخلیه می‌شود یا به عبارتی در خط خروجی هوا قرار دارند. به طور دقیق، این دستگاه در قستی که شیلنگ به کمپرسور متصل است، نصب می‌شود. تنطیم کننده هوا دارای یک شکل واحد نیستند و با توجه به کمپرسور شما، ممکن است شکل‌های متفاوتی داشته باشد.

اشکال مختلف تنظیم کننده ها در کمپرسورها

تنطیم کننده‌های هوا معمولاً از یک یا دو صفحه (فشار سنج) برای نشان دادن فشار مورد نظر و یک دستگیره برای تنظیم فشار دلخواه در دستگاه است. هر تنظیم کننده ممکن است:

 • شکل ظاهری متفاوتی داشته باشد.
 • رنگ‌های مختلفی از آن وجود داشته باشد.
 • برخی از آن‌ها اندازه بزرگ‌تری دارند و برخی کوچک‌ترند.
 • ممکن است از جنس‌های مختلفی بوده و از مواد مختلفی ساخته شده باشند.
 • ممکن است شکل دستگیره‌ آن متفاوت باشد.
 • برخی از آن‌ها ممکن است برای رنج‌های متفاوتی از فشار ساخته شده باشند و درجه‌بندی آن‌ها متفاوت باشد.

جالب است بدانید که تنظیم کننده هوا همیشه قابل مشاهده نیستند. به عنوان مثال، در برخی از کمپرسورها صفحه‌های نشان دهنده تنظیم کننده هوا را می‌توانید مشاهده کنید، دکمه تنظیم کننده نیز قابل مشاهده است اما بدنه دستگاه تنظیم کننده که کلید تنظیم کننده روی آن قرار دارد، قابل مشاهده نیست و داخل کمپرسور قرار دارد.

یا به عنوان مثال، تصویر زیر نوعی دیگر از تنظیم کننده هوا را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید صفحه‌های نشان دهنده فشار جدا از سطح کمپرسور قرار گرفتند و دکمه تنظیم کننده مشکی رنگ است.

تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟
تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟

میزان دقت تنطیم کننده‌های هوا را با واحدهایی به نام اینچ ستون آب، PSI و … بیان می‌کنند.

دستگیره تنظیم کننده در تنظیم کننده‌های کمپرسور

همانطور که گفته شد، تنظیم کننده‌های هوا، دارای یک دستگیره برای تنظیم هوای موردنظر هستند. اگر این دستگیره را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، فشار تنظیم شده را افزایش می‌دهید و اگر در جهت عکس عقربه‌های ساعت بچرخانید، فشار تعیین شده کاهش خواهد یافت. تنطیم کننده‌های هوا یک صفحه مدرج دارند، که فشار تنظیم شده را نشان می‌دهد.

این نکته را به یاد داشته باشید، در برخی از تنطیم کننده‌های هوا، بعد از تعیین کردن فشار مورد نظر باید دستگیره را به سمت بیرون بکشید یا درون هل دهید تا به نوعی تنظیم خود را نهایی کنید. اگر دیدید نمی‌توانید دکمه تنظیم کننده را بچرخانید، آن را کمی فشار دهید یا به سمت بیرون بکشید و ببینید که دکمه حرکتی می‌کند یا خیر. با این کار شما قفل گیره را باز کرده و می‌توانید تنظیمات خود را انجام دهید.

انواع تنظیم کننده‌های کمپرسور

طبق گفته سایت controlair، تنطیم کننده‌های هوا به سه دسته مختلف تقسیم بندی می‌شوند: تنطیم کننده‌های دقیق، تنطیم کننده‌های فیلتری و تنطیم کننده‌های با اهداف عمومی.

در ادامه قصد داریم تا درباره هر یک ازاین تنطیم کنده‌ها، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهم.

تنظیم کننده‌های کمپرسور دقیق

فکر می‌کنم از نام این تنطیم کننده‌، متوجه خصوصیت بارز آن شده باشید. عاملی که این تنطیم کننده را از انواع دیگر آن جدا می‌کند، دقت و حساسیت بسیار زیاد آن‌ها است. این حساسیت، نشان‌دهنده کارآمدی این دستگاه در انجام وظیفه‌اش است. به عنوان مثال فکر کنید که یک تنظیم کننده دقیق، دارای دقت 1/8 اینج ستون آب باشد. این به این معنا است که اگر هوای خروجی از کمپرسور، فقط حدود 0.0045 PSI اختلاف داشته باشد، تنطیم کننده این اختلاف فشار را جبران کرده و فشار خارجی را دقیقاً در فشار مورد نظر تنظیم می‌کند. لازم به ذکر است که 1/8 اینچ ستون آب، برابر با 0.0045 PSI است. از این تنطیم کننده‌ها در برخی از کارهای پزشکی، در هواکش‌ها، در استاندارهای مربوط به کالیبراسیون کردن و …استفاده می‌شود.

تنظیم کننده‌های فیلتردار

تنطیم کننده‌های فیلتردار، مناسب‌ترین ابزار برای آماده کردن هوای لازم ابزار بادی حساس است. همانطور که در مقالات قبلی هم بارها به آن اشاره شد، هوا دارای مقداری رطوبت یا گرد و غبار است. این تنطیم کننده باعث می‌شود تا علاوه بر تنظیم کردن فشار هوا در یک نقطه خاص، رطوبت و گرد و غبار موجود در هوای خروجی از کمپرسور، گرفته شود. به عنوان مثال اگر تجهیز مورد استفاده شما از وسایل گران قیمت و حساس است، مانند وسایلی که در آزمایشگاه‌ها قرار دارد، بهتر است که حتماً از این تنظیم کننده‌ها استفاده کنید.

فیلترهای قرار داده شده در این تنطیم کننده‌ها، معمولاً دارای تخلخل 40 میکرون هستند و این به کاربران این اطمینان را می‌دهد تا از ممنوعیت عبور هر رطوبتی اطمینان داشته باشند. در این نوع تنطیم کننده‌ها، هر چیزی که به کمک فیلترها جدا می‌شود در یک محفظه جمع آوری می‌گردد. اگر رطوبت جمع‌آوری شده در محفظه به یک حد معینی برسد، به صورت خودکار یا به صورت دستی باید تخلیه شود.

تنظیم کننده‌های مورد استفاده برای اهداف عمومی

اگر برای شما، میزان هزینه بیشتر از دقت، مهم است، این تنظیم کننده‌ها، انتخاب مناسب‌تری برای شما هستند. این نوع تنطیم کننده‌ها در صنایع مربوط به انواع سیالات و در کارهای مربوط به کنترل فرایند بسیار کاربرد دارند. 

تنطیم کننده‌های هوا چگونه کار می‌کنند؟

فرض کنید فشار کمپرسور شما 150 PSI است. این عبارت به این معنی است که وقتی کمپرسور را روشن می‌کنید، تا حدی که فشار درون کمپرسور شما به 150 PSI برسد، شروع به فشرده‌سازی هوا می‌کند. به بیانی دیگر بعد از متوقف شدن کمپرسور، شما به اندازه حجم مخزن، هوای با فشار 150 PSI خواهید داشت. حالا فکر کنید که ابزارهای بادی شما، با فشار 100 PSI کار می‌کند. وقتی شما هوایی با فشار 150 PSI به آن وارد می‌کنید، باعث می‌شوید که مقدار زیادی انرژی هدر برود، هزینه بیشتری برای انرژی پرداخت کنید و باعث فرسوده شدن بیشتر دستگاه خود ‌شوید. اینجا، همانجایی است که که به یک رگولاتور یا دستگاه تنظیم کننده هوا نیاز خواهید داشت. تنظیم کننده باعث می‌شود تا هوای ورودی به ابزار را کنترل کنید. در این حالت می‌توانید فشار خروجی از کمپرسور را تا قدر دلخواه (مثلاً 100 PSI) کم کنید.

تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟
تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟

این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است فشار تنظیم کننده هوا را مطابق با کمترین فشار لازم برای ابزارتان تعیین کنید.

یک نکته مهم

برخی به اشتباه فکر می‌کنند که تنظیم کننده‌ها باعث افزایش فشار کمپرسورهای بادی می‌شود اما این یک تصور اشتباه از این وسیله است. این دستگاه در واقع، فقط می‌تواند فشار دستگاه را از حالت معمولی کمتر کند. به عنوان مثال فرض کنید فشار کمپرسور شما در حالت عادی 50 PSI باشد، اگر این کمپرسور، یک تنطیم کننده یا رگولاتور داشته باشید و آن را روی 70 PSI باشد، فشار خروجی شما بازهم 50 PSI  است.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید، اغلب اگر تنظیم کننده را در یک فشار پایین تنظیم کنید، هوای گرم از کمپرسور خارج می‌شود و اگر فشار را خیلی زیاد تنظیم کنید ممکن به ابزارتان آسیب برسانید.

حال ممکن است بپرسید که پس چرا باید از تنطیم کننده استفاده کنیم؟ استفاده از این دستگاه چه فایده‌ای برای ما دارد؟

فواید استفاده از تنظیم کننده کمپرسور یا رگولاتور

 • این وسیله باعث می‌شود عمر ابزار بادی شما را افزایش یابد. بله درست شنیدید. وقتی از یک فشار مطلوب (نه زیاد) برای دستگاه‌های بادی خود استفاده می‌کنید، از وارد کردن فشار اضافه به دستگاه‌هایتان جلوگیری کرده و طول عمر آن را زیاد می‌کنید و میزان سایش قسمت‌های مختلف را کاهش می‌دهید.
 • علاوه بر این، شما به وسیله تنظیم کننده، از مقدار کمتری هوا استفاده می‌کنید. به بیانی دیگر، انرژی کمتری مصرف خواهید کرد و هزینه کمتری برای آن می‌پردازید.
 • با کمک رگولاتور کمپرسور شما دیرتر خالی شده و دیرتر نیاز به پر شدن مجدد خواهد داشت. این بیشتر شدن دوره‌ها، باعث افزایش طول عمر خود دستگاه کمپرسور نیز می‌شود.
 • تنظیم کننده فشار هوا را در یک سطح ثابت نگه می‌دارد و این برای دستگاهتان خوب است.
 • میزان ایمنی دستگاه را افزایش خواهید داد.
 • بهره‌وری دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد.
تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟
تنظیم کننده کمپرسور هوا چیست و چه نقشی را برعهده دارد؟

نتیجه گیری

حال به خوبی می‌دانید که چرا کمپرسوری که تهیه می‌کنید، حتماً باید دارای یک تنطیم کننده کمپرسور باشد. در اینجا باید بگوییم که اگر به دنبال یک کمپرسور، منگنه کوب، میخکوب، کارواش و دریل خانگی، بکس بادی یا هر ابزار آلات دیگر هستید، به فروشگاه ابزار ماشین مراجعه کنید. علاوه بر تهیه با کیفیت‌ترین ابزار موجود در بازار، لازم است بدانید که روند خرید کردن در سایت ما بسیار راحت است. ما سعی می‌کنیم تا خریدهای شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست شما برسانیم. پس این فرصت را از دست ندهید و همین الان خرید خود را از سایت ما انجام دهید تا از تخفیف‌های مختلف ما نیز بهره مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن