آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن

آچار بکس یکی از ابزار مهمی است که وجود آن در هر خانه، کارگاه یا کارخانه‌ای ضروری است. اما حتماً می‌دانید که آچار بکس مورد استفاده در هر یک از این مکان‌ها، با یکدیگر متفاوت است. حال مسئله اینجاست، این تفاوت‌ها در چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود یک آچاربکس برای استفاده در یک کارگاه مناسب باشد؟ هدف اصلی این مقاله پاسخ دادن به این سوال هاست. زیرا یافتن پاسخ مناسب این پرسش‌ها به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین آچار بکس را انتخاب کنید. اگر قصد خرید یک آچار بکس را دارید، می‌توانید بعد از مشاهده آچار بکس‌های موجود در سایت ابزار ماشین و مقایسه آن، نوع دلخواه آن را انتخاب کرده و در اسرع وقت تحویل بگیرید.

معرفی آچار بکس

ما در مقاله قبلی به طور کلی درباره انواع مختلف آچار صحبت کردیم. حال اگر بخواهیم به طور خلاصه درباره آچار بکس صحبت کنیم، باید بگوییم آچار بکس ابزاریست که دارای یک دستگاه ثابت بوده و انواع سری‌های متفاوت برای پیچ و مهره‌های مختلف، به آن متصل می‌شود. معمولاً یکی از مهمترین مجموعه‌هایی که همراه آچاربکس دیده می‌شود، آچار جغجغه‌ای است. آچاربکس را می‌توان به انواع: دستی، برقی، شارژی و بادی تقسیم بندی کرد. در ادامه درباره هر یک از این ابزارها توضیحات مفصلی برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

معرفی آچار بکس دستی و کارایی آن

آچار بکس دستی تقریبا همان کاری را انجام می‌دهد که در نوع مکانیزه آن انتظار داریم، منتها با زحمت بیشتر. در آچاربکس معمولی یا همان دستی، بیشترین فشار، از طریق دست اعمال می‌شود در حالیکه در آچار بکس‌های دیگر، نیروی برق یا باد این کار را انجام می‌دهند. آچاربکس دستی برای مصارف خانگی از لحاظ کارایی جوابگو است و قیمت مناسب‌تری نسبت به انواع دیگر دارد. پس اگر از آچار برای مصارف خانگی استفاده می‌کنید، نوع دستی آن را تهیه کنید.

آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن
آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن

دلایل استفاده از آچار بکس مکانیزه به جای آچار بکس دستی

باید توجه داشته باشیم که در یک گارگاه و یا یک کارخانه مقدار کاری که باید انجام شود، بالا است. به همین دلیل استفاده از آچار بکس دستی امکان‌پذیر نیست. زیرا مدت  زمانی را که یک کاربر، در سطح صنعتی، با استفاده از ابزار دستی صرف باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها بکند، زیاد بوده و از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست. در بعضی از مواقع پیچ و مهره، در مکانی تعبیه شده است که دسترسی به آن آسان نمی‌باشد یا دست کاربر به راحتی در دستگاه مورد نیاز جای نمی‌گیرد بنابراین ادامه کار توسط آچار دستی بسیار مشکل می‌شود.

گاهی یک اپراتور مجبور است پیچ و مهر‌ه‌های زنگ زده یا خورده شده را باز و بسته کند. در این مواقع گاهی سهل انگاری در نحوه کار، ممکن است به دست آسیب برساند که این معضل در آچار بکس‌های مکانیزه از بین می‌رود. تمام این دلایل، داشتن یک آچار بکس مکانیزه را داخل کارگاه توجیه کند.

حال که فهمیدیم آچاربکس مکانیزه، مزایای بیشتری نسبت به نوع دستی آن دارد، زمان آن است که به مقایسه انواع آن ‌بپردازیم.

معرفی کامل آچار بکس برقی و مکانیزم آن:

در داخل آچار بکس برقی موتور DC تعبیه شده است. با توجه به مکانیزم این نوع آچار، موتور با حرکت چرخشی و کوبشی خود گشتاور لازم را برای پیچاندن سری متصل آچار برقی را فراهم می‌آورد.

از مزایای آچار بکس برقی می‌توان گفت که کار کردن با آن بسیار راحت است. در استفاده از آچار بکس برقی، کاربر لازم ندارد در حین کار به صورت دائم سرعت موتور را تنظیم کند. زمانی که پیچ به صورت کامل بسته شود و به انتها ‌برسد، این ابزار به صورت خودکار سر پیچ گوشتی را از دور موتور خارج می‌کند. به عبارتی دیگر، حتی اگر موتور در حال چرخیدن باشد و دست کاربر هنوز روی دکمه دستگاه قرار گرفته باشد، بیت آچار از حرکت می‌ایستد و در اصلاح دستگاه رد می‌کند. به این تکنولوژی shot off گفته می‌شود. بیشترین کاربرد بکس برقی برای سطوح سفت بوده و کاربرد زیادی برای سطوحی مثل پلاستیک، چوب و آلومینیوم مناسب نیست.

آچار بکس برقی، به صورت خودکار، فرایند چرخش و باز و بسته کردن پیچ و مهره را انجام می‌دهد. این ابزار از لحاظ ایمنی و هم از لحاظ سرعت بخشیدن به کار و اعمال نیروی بیشتر، امتیاز بیشتری را نسبت به آچار بکس دستی دارد.

آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن
آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن

معرفی کامل آچار بکس بادی و مکانیزم آن:

این نوع آچار ابزاری قدرتمند و پرکاربرد است که غالباً آن را می‌توانیم در کارگاه‌ها مشاهده کنیم. در این ابزار، انرژی گشتاور چرخش میله متصل به دستگاه از طریق کمپرسور هوا تامین می‌گردد. بکس بادی دارای یک درایو است که به صورت مربعی طراحی شده و در بازار سایزهای مختلف آن یافت می‌شود. در هنگام خرید یک آچار بکس بادی ما نیاز داریم که بدانیم کدام سایز درایور برای ما لازم است.غالبا آچاربکس را در کارگاه ها برای باز و بسته کردن چرخ ماشین استفاده می‌کنند.آچار بکس‌های بادی در صنعت غالباً به صورت چهار مدل آچاربکس تفنگی، سرکج، مستقیم و صلیبی ساخته می‌شود. ما بسته به نیازمان باید یکی از این مدل‌ها را انتخاب ‌کنیم.

آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن
آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن

آچار بکس شارژی:

این نوع ابزار درست کارایی بکس بادی و برقی را دارد. تفاوت این ابزار با دیگر آچار بکس‌هاکه علاوه بر موتور دارای باتری نیز هست. علاوه بر این کسانی که دارای آچار بکس شارژی هستند باید حواسشان باشد که باطری ابزارشان همیشه شارژ باشد. معمولاً بعضی از اپراتورها جهت اطمینان، یک باطری یدک نیز به طور دائم همراه خود دارند. این نکته را باید در نظر داشت که بکس شارژی نسبت به دو نوع دیگر، از قدرت کم‌تری برخوردار است. گاهی مزیت حمل و نقل راحت آچار بکس شارژی آنقدر برای مصرف ‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار است که به راحتی ‌می‌تواند از قدرت کم این ابزار چشم ‌پوشی کند.

آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن
آشنایی با انواع آچار بکس و تمام جنبه‌های آن

مقایسه آچار بکس‌ها از نظر قدرت:

معمولا از بکس‌های بادی در کارگاه های تعمیر اتومبیل و توسط اپراتورهای حرفه‌ای استفاده می‌شود. این نوع آچار باز و بسته کردن پیچ‌های خودرو را آسان‌تر می‌کند و به کار سرعت می‌بخشد. همچنین از آچار بکس بادی در صنایع خودرو سازی نیز استفاده می‌‌شود. حتماً می‌دانید که آچار بکس مورد استفاده در محیط کارخانه با نوع کارگاهی آن متفاوت است. به طور حتم در این محیط از بکس‌هایی استفاده می‌شود که حجم و قدرت بالایی دارند و قوی‌ترند. این بکس‌های بادی معمولاً با لوله‌های فلزی و مقاوم‌تری به کمپرسور وصل می‌شود. البته لازم است بدانیم که کمپرسورهای کوچکی برای مصارف خانگی در بازار وجود دارد. ما با تهیه یکی از کمپرسورهای خانگی می‌توانیم از آچار بکس بادی و دیگر ابزار پنوماتیک، در خانه استفاده کنیم.

در مورد آچار بکس‌های برقی، باید بگوییم که این ابزار، از سایز کوچکی برخوردار است. این آچار، قدرتمند و سریع است ولی از لحاظ قدرت به پای آچاربکس بادی نمی‌رسد. در واقع باید اینطور بیان کنیم که یکی از مهمترین پارامتر‌هایی که در خرید آچاربکس باید در نظر بگیریم نیروی گشتاور آن است. این نیرو باعث چرخش آچار می‌شود. در یک بکس بادی این نیروی گشتاور از نیروی باد استفاده می‌کند. آچاربکس بادی به مراتب نیروی گشتاور بیشتری نسبت به آچاربکس برقی داشته و قدرت بیشتری را در اختیار اپراتور قرار دهد.

مقایسه آچار بکس‌ها از لحاظ جا به جایی

یک آچاربکس برقی، برای تامین نیروی گشتاور خود به انرژی الکتریسیته و پریز برق احتیاج دارد به همین دلیل جابه جایی آن در محیط مشکل می‌شود. آچاربکس بادی توسط یک لوله نازل به کمپرسور وصل می‌شود. هر چند که این اتصال ممکن است کمی دست و پا گیر باشد، اما در اکثر کارگاه‌ها از کمپرسورهایی استفاده می‌شوند که قابل جابه جایی هستند؛ و گذشته از آن، شما می‌توانید لوله نازلی را برای بکس بادی خود تهیه ‌کنید که سایز مناسبی داشته باشد. این لوله‌ها، سایزهای مختلفی دارد و شما می‌توانید سایز مورد دلخواه خود را از بازار خریداری نمایید. در بکس برقی شما نمی‌توانید پریز برق را جا به جا کنید؛ حتی استفاده از سیم سیار نیز آن مزیتی را که بکس بادی دارد، ندارد.

اگر بخواهید از لحاظ جابه‌جایی به دنبال آچاربکسی باشید که هیچ نوع محدودیتی نداشته باشد می‌توانیم آچاربکس شارژی را به شما معرفی کنیم، که به سادگی داخل کیف خودش قرار می‌گیرد و به راحتی جابه‌جا می‌شود.

مقایسه انواع آچار بکس‌ها از لحاظ ایمنی:

از لحاط ایمنی آچار بکس بادی ایمن‌تر از نوع برقی آن است. به طور مثال از آچاربکس بادی در محیطی در مجاورت آب  با اطمینان خاطر می‌شود استفاده کرد اما نوع برقی آن این مزیت را ندارد. در مورد آچاربکس شارژی می‌توان گفت از آنجا که از نیروی برق باطری استفاده می‌کند در شرایط مشابه بیشترین خسارت، به خود دستگاه وارد می‌شود.

آچار بکس بادی به دلیل نداشتن موتور بسیار سبک است. هر چه ابزار سبک‌تر باشد، کنترل آن راحت‌تر بوده و احتمال اینکه از روی کار در برود و به دست آسیب برساند، کمتر است.

مقایسه انواع آچار بکس از لحاظ وزن:

آچار بکس بادی، فقط شامل پوششی با مکانیز خاص است که به وسیله لوله نازل هوا نیروی گشتاور را ایجاد می‌کند و دارای موتور نمی‌باشد. این ساختار باعث می‌شود که این ابزار از نوع برقی و شارژی آن سبک‌تر ‌باشد. به همین دلیل، به مدت طولانی‌تری می‌توان از آن استفاده کرد که این امر در بهینه سازی زمان کار اهمیت بسزایی دارد. آچاربکس برقی نیز با وجودی که دارای موتور است اما از نوع ابزارهای سبک به شمار می‌رود. در این بین آچار بکس‌های شارژی با اینکه مزیت جابه‌جایی راحتی دارد، به خاطر داشتن موتور و همچنین باطری، سنگین‌تر از دو نوع آچار دیگر است.

مقایسه انواع آچار بکس از لحاظ قیمت: 

 قیمت مناسب آچاربکس برقی نسبت به نوع شارژیِ و بادی، آن را تبدیل به گزینه مناسبی برای مصارف خانگی می‌کند. هر چند اگر بخواهیم که از این ابزار در کارگاه استفاده کنیم باید این نکته را در نظر بگیریم که استفاده از آن بسیار بیشتر از مصرف خانگی است. همچنین میزان برقی که این دستگاه استفاده می‌کند، زیاد بوده و صرفه اقتصادی برای کارگاه ندارد. اما اگر کارگاهی دارید و در آن علاوه بر آچاربکس از ابزارهای بادی دیگر استفاده می‌کنید، خرید کمپرسوربه صرفه‌تر است. در واقع شما با یک کمپرسور نیروی لازم برای چندین ابزار را تهیه می‌کنید.

مقایسه انواع آچار بکس از لحاظ طراحی یا ارگونومیک:

یک آچاربکس مناسب در وهله اول باید از نظر طراحی به گونه‌ای باشد که به راحتی در دست کاربر قرار بگیرد. مسلما این نوع ابزار برای خود مصرف کننده از مزایای بالایی برخوردار است و در ردیف انتخاب‌های اولیه او قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله تا آنجا که امکان داشت تفاوت‌های آچار بکس‌های مختلف ذکر شده و حالا می‌دانیم که تقریبا هر آچار بکس به درد کدام محیط می‌خورد. اکنون اگر قصد خرید هر نوع آچاربکس یا ابزار آلات را دارید، می‌توانید به صفحه فروشگاهی ابزار ماشین مراجعه کنید. ما در این فروشگاه، بهترین و باکیفیت‌ترین ابزار را به همراه کمترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین در فروشگاه ابزار ماشین می‌توانید از تخفیفات مختلفی بهره‌مند شوید پس این فرصت را از دست ندهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن