معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن

منگنه کوب چیست؟

در انگلیسی به دستگاه منگنه کوب stapler machine گفته می‌شود. همانطور که از اسم این ابزار پیداست،  ازآن برای منگنه کردن یا چسباندن دو قطعه متریال به یکدیگر استفاده می‌شود. در واقع منگنه ‌کوب، وسیله‌ای است که برای اتصال، از سوزن‌های فلزی‌‌ استفاده می‌کند. این سوزن‌ها، در انواع و سایزهای مختلف، در بازار یافت می‌شود. از سوزن منگنه‌های ظریف و سایز کوچک برای چسبندن دو برگ کاغد گرفته تا سوزن‌هایی بزرگ و مقاوم تر در مصارف صنعتی، برای کار بر روی اجسام سخت استفاده می‌شود. اما قبل از هر چیزی به شما توصیه می‌کنم، از منگنه کوب‌های با کیفیت موجود در فروشگاه ابزار ماشین دیدن کنید و در صورت تمایل به ساده‌ترین صورت ممکن آن را بخرید.

کاربردهای مختلف منگنه کوب

وقتی که صحبت از منگنه ‌کوب می‌شود، بیشترین منظور ما کاربرد صنعتی و کارگاهی آن است. دستگاه منگنه ‌کوب یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین ابزار‌ها، در صنایع چوب، ساختمان‌سازی، دکوراسیون، مبلمان‌سازی، صنایع دستی و غیره است. به عنوان مثال از منگنه کوب ها برای اتصال ‌دو قطعه چوب، اتصال پارچه به چوب یا دیوار، اتصال چرم به چوب یا دیوار و متریال‌های مختلف دیگر استفاده می‌شود. از کاربرد‌های دیگر این دستگاه می‌توان به استفاده از آن در عایق‌بندی، بسته‌بندی، اتصال وسایل مختلف به دیوار یا سقف، سیم‌کشی رفوکار، اتصال موکت و … نام برد.

جالب است بدانید که کاربرد منگنه‌ها،  فقط محدود به صنایع و مصارف خانگی و تجاری نمی‌شود. انواعی از منگنه‌ها وجود دارد که در کارهای بیمارستانی و در اتاق‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی بیشتر با منگنه کوب صنعتی

حتی اگر تا حالا یک منگنه کوب صنعتی را ندیدید، یک منگنه اداری را در نظر بگیرید. در یک منگنه اداری، دستگاه منگنه به سطح هر دو جسمی که می‌خواهیم به هم بچسبانیم، دسترسی دارد. در واقع یک اهرم منگنه، کار حمل سوزن و فشردن فنر را برعهده دارد. اهرم دیگر منگنه نیز، درست مانند یک سندان عمل می‌کند و باعث می‌شود که سوزن منگنه، بعد از چسباندن دو جسم خم شده و دو جسم را کنار هم نگه دارد. در واقع می‌توان گفت که در منگنه اداری برای چسباندن دو جسم به یکدیگر از هر دو اهرم نیرو وارد می‌شود. در کارهای صنعتی به طور معمول، دو سطح یا یکی از سطوح آنقدر ضخامت دارد که تنها می‌شود از یک اهرم برای اتصال دو جسم استفاده کرد. مثال اتصال یک جسم به دیوار یا به یک چوب ضخیم را به یاد بیاورید.

بعضی از منگنه‌ کوب‌های صنعتی، در قسمتی که سوزن آن قرار دارد، یا به اصلاح در ناحیه بینی، دارای یک لبه بلند هستند. این لبه بلند به این خاطر طراحی شده که کاربر بتواند، گوشه‌هایی از سطح کار، که دسترسی کمی به آن دارد را نیز منگنه کند. برخی دیگر از منگنه‌ کوب ‌ها طوری طراحی شده‌اند که در اصلاح گفته می‌شود، دارای راهنمای سیم هستند. یعنی زمانی که بخواهیم به وسیله منگنه سیم برق را روی سطح دیوار یا چوب محکم کنیم، لبه منگنه ‌کوب اجازه نمی‌دهد سوزن روی سیم برق قرار بگیرد و به آن آسیب برساند.

انواع منگنه‌ کوب

منگنه ‌کوب‌ها مانند دیگر ابزار، انواع گوناگونی دارند. در ادامه قصد داریم با انواع منگنه کوب آشنا شویم و کاربرد هر یک را دریابیم. منگنه کوب‌ها را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

1. منگنه ‌کوب دستی:

در این نوع منگنه‌ کوب تنها نیرویی که کار را انجام می‌دهد، فشار دست است. البته فشار دست ما با توجه به مکانیزم دستگاه تقویت می‌شود و سپس به قطعه کار می‌رسد. منگنه‌ کوب دستی دارای یک اهرم است که با فشردنش سوزن منگنه به سمت جلو و پایین هل داده می‌شود. هرچقدر این اهرم بلندتر باشد، فشار وارده بر دست کمتر است.

فنری که داخل منگنه ‌کوب دستی تعبیه شده، دارای محدودیت است. در این ابزار از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که طول ساقه‌های آن، 6 میلی متر است. همانطور که انتظار می‌رود نوع  دستی آن ضعیف‌تر از نوع های دیگر است. از این منگنه کوب در کارهایی مانند پرس ‌کاری، اتصال روکش مبل، اتصال پشت کابینت چوبی و رویه کوبی و به طور کلی بر روی سطوحی به نسبت نازک‌تر و با مقاومت کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از انواع مختلف منگنه‌ کوب دستی می‌توان به نوع پلاستیکی، آلومینیومی و فولادی آن اشاره کرد. منگنه‌ کوب‌های پلاستیکی سبک بوده و اغلب کاربرد خانگی دارد. منگنه ‌کوب‌های فلزی هم سنگین‌تر بوده و از آن برای کار بر روی سطوح سخت‌تر استفاده می‌شود. این منگنه ‌کوب‌ها نسبت به نوع پلاستکی آن، طول عمر بیشتری داشته و مقاوم‌تر نیز می‌باشند.

معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن
معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن

مزایا و معایب استفاده از منگنه کوب دستی

سطح مقطع منگنه‌ کوب دستی به سطح کار ‌می‌چسبد و باعث می‌شود کاربر در هنگام منگنه کردن روی سطح کار دید نداشته باشد. اگر بخواهیم با این ابزار دوخت‌های منظمی را داشته باشیم باید نهایت دقت و وسواس را بکار ببریم. اما مزیتی که منگنه‌ کوب دستی به نوع‌های دیگر دارد ارزان بودن آن است. این ابزار، نه تنها برای مصارف خانگی مناسب است، بلکه در خیلی از زمینه‌های  صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آنجا که سیم اتصالی ندارد، به سرعت و به راحتی در محل کار جابه‌جا می‌شود.

2. منگنه ‌کوب برقی:

یک منگنه‌ کوب برقی دقیقا همان کار منگنه ‌کوب دستی را انجام می‌دهد با این تفاوت که به جای نیروی دست از نیروی برق استفاده می‌کند. در منگنه کوب برقی، به جای اهرم فشاردهنده، یک دکمه وجود دارد که با فشردن آن، عمل منگنه انجام ‌می‌شود. یک منگنه ‌کوب برقی دارای یک برد ساده الکترونیکی است که در آن یک رله تعبیه شده و این رله با فشردن دکمه منگنه‌ کوب فعال می‌شود. با فعال شدن رله، انرژی مکانیکی‌ای که در فنر فشرده شده داخل ابزار ذخیره شده، آزاد می‌شود و به سرعت و فشار سوزن منگنه را به سمت جلو و سطح کار هل می‌دهد.

معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن
معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن

مزایای منگنه کوب‌های برقی

  • منگنه‌ کوب‌های برقی سبک هستند.
    • این منگنه کوب‌ها، نسبت به نوع دستی آن قوی‌ترند.
    • نسبت به نوع بادی ارزانتر هستند.
    • سر و صدای کمتر کمتری دارند.
    • قابلیت حمل راحت‌تری دارند.

3. منگنه ‌کوب بادی یا پنوماتیک:

منگنه ‌کوب بادی در واقع ابزاری سبک است که با فشار هوا کار می‌کند. منگنه‌ کوب بادی بهترین ابزار برای مصارف صنعتی است. یک لوله نازل از کمپرسور باد به پشت منگنه ‌کوب وصل شده و باد را به آن وارد می‌کند. در واقع در مخزن کمپرسور هوای فشرده‌ای وجود دارد که نیروی لازم را برای کار با منگنه ‌کوب فراهم می‌آورد. از آنجا که این ابزار توسط هوای ذخیره شده در مخزن کمپرسور کار می‌کند بنابراین نسبت به نوع دستی و برقی آن دارای قدرت و سرعت کار بالاتری است. می‌توان گفت برای کارهای حجم بالا بهترین گزینه، استفاده از منگنه‌ کوب بادی است. سرعت بالا و سبکی این ابزار، این امکان را به ما می‌دهد که بالاترین راندمان کاری را در یک کارگاه داشته باشیم.

معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن
معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن

مزایا و معایب منگنه کوب بادی

قدرت یک منگنه ‌کوب بادی به طوری است که می‌تواند سوزنش را به عمق بیش از 8 میلی‌متر، در چوب فرو کند. بالا بودن طول سوزن‌های دستگاه مورد نظر این قابلیت را برای اپراتور ایجاد می‌کند که قطعاتی را به هم اتصال دهد که قابل چسبکاری نمی‌باشد. در واقع بیشترین کاربرد منگنه‌ کوب‌های بادی در صنایع نجاری است. کار با این ابزار بسیار راحت بوده و با یک فشار کوچک، سوزن منگنه با سرعت زیاد به بیرون پرتاب می‌شود. البته این مورد، از لحاظ ایمنی بسیار خطرناک است. گاهی ممکن است، دکمه این دستگاه، به طور اشتباه و یا با برخورد به جسمی فشرده شده و سوزن منگنه، پرتاب شود. یکی از مکانیزم‌هایی که در این ابزار به کار می‌رود سیستم ممانعت از شلیک اشتباه است.

مگنه‌ کوب‌های بادی نسبت به نوع برقی آن هزینه مصرف برق پایین‌تری دارند. این بزار، سر و صدای بیشتری تولید می‌کنند (که ناشی از صدای کمپرسور در حین کار است)، ایمنی کمتری دارند و برخلاف نوع برقی آن مناسب سطوح نازک نمی‌باشند. چون سرعت کار در منگنه ک.ب بادی بالاست، نتیجه به دست آمده از ظرافت کمتری برخوردار است.

4. مگنه‌ کوب شارژی:

این ابزار از لحاظ ساختار داخلی دقیقا شبیه نوع برقی آن است با این تفاوت که دارای سیم برق نمی‌باشد و با باتری کار می‌کند. یک منگنه ‌کوب شارژی دارای مزیت سبکی و جابه‌جایی آسان است. اگر شما قصد خرید این نوع منگنه ‌کوب را دارید باید این نکته را مدنظر داشته باشید که دستگاه شما همیشه شارژ لازم برای انجام کار را داشته باشد.

معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن
معرفی کامل منگنه کوب و انواع و کاربردهای آن

5. منگنه ‌کوب جراحی:

همانطور که گفته شده از منگنه‌ کوب‌ها حتی در کارهای درمانی نیز استفاده می‌شود. یک جراح می‌تواند به جای استفاده از نخ بخیه از منگنه مخصوص جراحی استفاده کند. سوزن این نوع ابزار جراحی پلاستیکی است و با قرار دادن لبه‌های بافت‌های مورد نظر کنار هم می‌تواند دوختی مانند بخیه ایجاد کند. از دیگر کاربردهای منگنه جراحی این است که به وسیله آن پزشک قادر خواهد بود که قسمتی از بافت را جداسازی کند. این مورد معمولا در جراحی معده یا روده پیش می‌اید. از مزیت‌های یک منگنه ‌کوب جراحی این است که به روند کار سرعت می‌بخشد و در این صورت بیمار زمان کمتری را در بیهوشی به سر می‌برد.

اجزای مختلف یک منگنه کوب

یک منگنه ‌کوب از اجزای زیر تشکیل شده است:

محل قرارگیری سوزن منگنه در منگنه کوب:

دستگاه منگنه ‌کوب دارای مخزنی است که به وسیله آن می‌توان در هنگام تمام شده سوزن منگنه، مجدداً آن را شارژ کرد. این مخزن به طور معمول به صورت کشویی بوده و در پشت دستگاه قرار دارد. ایم ن محفظه، توسط یک ضامن گشوده شده و سوزن‌ها را در جای خود قرار می‌دهیم.

اهرم فشاردهنده:

اهرمی که داخل دستگاه به یک فنر وصل است و در حالت عادی فنر به صورت فشرده در دستگاه قرار دارد. با کشیدن ضامن و آزاد شدن فنر این اهرم دسته سوزن‌ها را با شدت به جلو هل می‌دهد.

3اهرم ضربه زن:

اهرمی که هماهنگ با اهرم فشاردهنده، از بالا با شدت به سوزن ضربه وارد می‌کند و سبب می‌شود سوزن داخل سطح قرار بگیرد.

پیچ تنظیم ضربه:

سطوح مختلف دارای سختی ومقاومت متفاوتی هستند. مثلا سطح یک پلاستیک یا پارچه یا گچ و چوب با یکدیگر تفاوت دارد. ما نمی‌توانیم فشاری را که روی سطح یک چوب سخت بکار می‌بریم، بر روی سطح یک پلاستیک هم همان فشار را درنظر بگیریم. مسلما این کار باعث می‌شود که سوزن منگنه بیش از حد در سطح نرم فرو رود و باعث تخریب سطح کار شود. به همین دلیل در منگنه ‌کوب‌های مکانیزه، پیچی برای مقدار این فشار تعبیه شده که با تنظیم آن می‌توانیم از یک دستگاه بر روی سطوحی با سختی مختلف استفاده کنیم.

نتیجه گیری

حال با خواندن این مقاله, علم کافی برای خریدن یک میخکوب مناسب را دارید. حال اگر قصد خرید یک منگنه کوب، میخکوب، دریل، کمپرسور، آچار یا هر ابزار دیگری را دارید، باید آن را از یک فروشگاه معتبر بخرید. اگر دوست دارید، بهترین و بادوام‌ترین ابزار موجود در بازار را به راحتی خریداری کنید و تا مدت‌ها از کار کردن با آن ابزار لذت ببرید، همین الان به فروشگاه ابزار ماشین مراجعه کنید و از تخفیف‌های ما غافل نشوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن