در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟

همانطور که می‌دانید، امروزه در بازار تجهیزات صنعتی دو نوع کمپرسور هوا یافت می‌شود: 1-کمپرسورهای هوای قابل حمل 2-کمپرسورهای هوای ثابت. در این مقاله قصد داریم به طور کامل با کمپرسورهای قابل حمل آشنا شویم. به طور کلی کمپرسورهوا، یکی از تجهیزاتی است که امروزه در زمینه‌های مختلف، مانند صنایع ساخت انواع و اقسام وسایل چوبی، ساختمان سازی، تعمیرات وسایل منزل، دکوراسیون، صنعت اتومبیل سازی، تعمیرات خودرو، صنایع دریایی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی روز‌ به‌ روز نیاز کاربران در زمینه‌های مختلف به این ابزار مفید بیشتر وبیشتر می‌شود. ما دراین مقاله قصد داریم تا درباره نوع قابل حمل این دستگاه‌ها صحبت کرده و درباره اطلاعات کسب کنیم. قبل از هر چیزی باید به اطلاعتان برسانم که ما بهترین کمپرسورها را در فروشگاه ابزار ماشین، برای شما عزیزان مهیا کردیم تا با خیال راحت و آسان‌ترین روش بتوانید کمپرسور و دیگر ابزار مورد نیاز خود را تهیه کنید.

نگاهی کلی به کمپرسور هوای قابل حمل و کمپرسور هوای ثابت

کمپرسورهای  هوای ثابت، دارای حجم مخزن بزرگ‌تر، موتور پمپ قوی‌تر، طول عمر زیادتر، دور موتور بالاتر و فشار باد بیشتر هستند. این دستگاه‌ها به طور معمول درکارگاه‌های بزرگ و کارخانجات و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. ‌اینطور می‌توان گفت که در حجم کاری خیلی بالا، ما از کمپرسورهای ثابت که در یک جا نصب می‌شود استفاده می‌کنیم.

کمپرسورهای هوای قابل حمل درست مشابه نوع ثابت خود هستند و دقیقا همان ویژگی‌ها را دارا می‌باشند ولی برای نیازهای روزمره و کارهای سبک‌تر ساخته شده اند. مقدار فشار هوایی که این کمپرسورها در اختیار شما قرار می‌دهند، برای کار در کارخانه‌ها یا پروژ‌های عظیم مناسب نیست. این کمپرسورها را در اغلب کارگاه‌ها یا در هنگام رنگ کردن ساختمان می‌تونید ببینید. منبع تغذیه موتور یک کمپرسور قابل حمل می‌تواند جریان الکتریسته و یا دیزلی باشد. ما با توجه به نوع نیاز و بودجه‌مان باید یکی از این دو نوع را انتخاب ‌کنیم. اما باید در نظر داشت که امروزه  اکثر این دستگاه‌ها با جریان برق کار می‌کنند.

همانطور که از نام این نوع ابزار پیداست، مهمترین مزیت آن قابلیت جابه‌جایی این دستگاه است. داشتن آن، چه در هنگام ساخت و ساز منازل و چه در کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌های مختلف، و چه برای مصارف خانگی می‌توند بسیار سودمند باشد. زمانی پیش می‌آید که به کمپرسور هوا در جایی دورتر از مکانی که خود دستگاه قرار دارد نیاز است. طراحی منحصربه‌فرد این نوع دستگاه‌ها، مسئله قابل حمل بودن آن را حل کرده است. مثلاً به راحتی می‌توانیم آن را در هر مکانی از یک ساختمان در حال ساخت برده و از آن استفاده کنیم.

در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟
در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟

مهم‌ترین اجزای یک کمپرسور قابل حمل:

به طور قطع کمپرسورهایی که در بازار یافت می‌شوند بر اساس طراحی و سیاست‌هایی که شرکت‌های سازنده آن‌ها در نظر می‌گیرند دارای ساختارهای متفاوتی هستند. با این حال، بعضی از اجزا اصلی در تمام کمپرسورهای مختلف وجود دارند و مشابه هستند. در اینجا به بررسی مهم‌ترین اجزایی که بین اغلب کمپرسورها مشترک است، می‌پردازیم.

موتور کمپرسور قابل حمل:

اصلی‌ترین جزء کمپرسورهای  قابل حمل  را می‌توان موتور آن در نظر گرفت که نیروی لازم برای فشرده سازی هوا را تامین می‌کند. این موتورها را به دو دسته الکتریکی و دیزلی می‌توان  طبقه‌بندی کرد. قدرت این موتورها با واحد اسب بخار درجه‌بندی می‌شوند. در هنگام خرید کمپرسور باید این نکته را در نظر داشته باشیم که یک موتور قدرتمند به معنای فشار بیشتر و یا امکان استفاده از ابزارهای بیشتر نیست.

گاهی ممکن است در برخی کمپرسورهای مقدار اسب بخار موتور زیاد باشد اما مقدار فشار آن نسبت به دیگر کمپرسورها تفاوت خاصی نداشته باشد. برای اطمینان از میزان فشار دستگاه، فقط باید به مشخصات آن توجه کرد. در مقاله 10 نکته مهم برای خرید کمپرسور باد درباره موتورهای دیزلی یا الکتریکی توضیح دادیم. به طور کلی گفتیم که موتورهای دیزلی با اینکه توان بیشتری را تولید می‌کنند، اما به دلیل دودزا بودن، برای استفاده از در فضاهای بسته مناسب نیستند.

پیستون و سوپاپ در کمپرسور هوای قابل حمل:

یک کمپرسور هوای قابل حمل با استفاده از موتور خود و به کمک میله ای به نام میل ‌لنگ یک پیستون را هدایت می‌کند و هوا را به داخل محفظه‌ای به نام سیلندرمی‌کشاند. در واقع حرکت دائم این پیستون است که باعث مکش هوا به داخل می‌شود. به همین دلیل این قطعه یک جزء لاینفک کمپرسور هوا به شمار می‌رود.

سوپاپ نیز قطعه‌ای است که سر سیلندر قرار دارد و به نوعی ورود و خروج هوا به سیلندر را کنترل می‌کند. این قسمت مانع فشار هوای زیاد در داخل سیلندر می‌شود. اکثر کمپرسورهای قابل حمل از یک سوپاپ تک مرحله‌ای استفاده می‌کنند. به این معنا که این نوع از کمپرسورها فقط دارای یک مجموعه پیستون هستند. در یک پیکره‌بندی چند مرحله‌ای ما شاهد مجموعه‌ای از مخازن و سوپاپ‌ها هستیم. این نوع پیکره‌بندی بیشتر در نوع کمپرسورهای ثابت یافت می‌شود. اگر ما به فشار بالا و یا ظرفیت بیشتر هوا احتیاج داشته باشیم، می‌توانیم یک کمپرسور با پیکره‌بندی دو مرحله‌ای را برای خرید انتخاب کنیم.

مخزن ذخیره سازی هوا در کمپرسورهای قابل حمل:

یکی دیگر از اجزاء مهم کمپرسورهای بادی را می‌توان مخزن آن نام برد. هوای فشرده شده در این قسمت ذخیره می‌شود. ما ظرفیت مخزن ذخیره را با گالن یا لیتر اندازه‌گیری می‌کنیم. هرچقدر مخزن ذخیره‌سازی بزرگ‌تر باشد، به این معنی است که بدون کار کردن موتور، کمپرسور می‌تواند مدت طولانی‌تری به کار خود ادامه دهد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که یک کمپرسور هوای قابل حمل با مخزن بزرگ‌تر به طور قطع سنگین‌تر است.

سنسور حرارتی در یک کمپرسور متحرک:

این سنسور زمانی که فشار داخل مخزن بر اثر فشرده سازی هوای بیرون بیش از اندازه بالا برود شروع به اعلام خطر کرده و از بروز مشکل و صدمه رسیدن به موتور جلوگیری می‌کند.

سنسور فشار در کمپرسورهای هوای متحرک:

زمانی که هوا به اندازه کافی و بر اساس ظرفیتی که برای کمپرسور هوا در نظر گرفته شده، ذخیره سازی شد، این سنسور به کار می‌افتد و ذخیره سازی بیش از اندازه را متوقف می‌کند. این مکانیزم باعث می‌شود که به مخزن و موتور کمپرسور هوا فشار وارد نشود.

شیلنگ هوای کمپرسورها:

کمپرسورهای هوای قابل حمل به وسیله شیلنگ نازل هوا به ابزارهای مختلف وصل می‌شوند. در بازار می‌توانید با توجه به نوع ابزاری که می‌خواهید به کمپرسور وصل کنید یا مصافتی که می‌خواهید بین کمپرسور با ابزارتان برقرار کنید، شیلنگ‌ها را در سایزها و طول‌های مختلف تهیه کنید.

در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟
در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟

چرا و در چه زمان‌هایی باید از یک کمپرسور قابل حمل استفاده کنیم؟

در سال‌های اخیر، در بازار صنعت ما شاهد فروش روزافزون کمپرسورهای قابل حمل بودیم. علاوه بر آن با پیشرفت فناوری بر جذابیت و ارگونومیک و توانایی و تنوع این دستگاه‌ها نیز اضافه می‌شود. میزان نیاز صنایع کوچک و مصارف خانگی نسبت به این نوع از کمپرسورها آنقدر زیاد شده که نمی‌توان از رقابت بین شرکت‌های مهم سازنده آن چشم‌پوشی کرد. یک خریدار با توجه به نیاز خود به راحتی دامنه وسیعی از انتخاب را در پیش روی خود دارد. در ادامه با هم بررسی می‌کنیم که دلیل این حجم از محبوبیت کمپرسورهای قابل حمل چیست.

نیاز به کمپرسور هوای قابل حمل در صنایع ساختمان‌سازی:

یکی از دلایل فروش روزافزون این نوع کمپرسورها را می‌توان رونق در کار ساخت و ساز دانست. پیشرفت در امر ساختمان سازی و زیاد شدن تمایل مشتریان، برای دیزاین و طراحی و زیباسازی محیط خانه‌هایی که قصد خریداری آن را دارند، باعث شده تقاضا برای این نوع کمپرسورها در این زمینه کاری به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند.

یکی از صنایعی که این روزها در امر ساخت و ساز منازل پیشرفت بسیاری داشته است صنایع چوبی است. مثل ساخت انواع کابینت، کمد، طراحی‌های لوکس اتاق‌های نشیمن و غیره. در همه این زمینه‌ها میتوان نیاز به کمپرسور بادی را برای ابزارهایی چون میخکوب بادی، منگنه کوب بادی، دریل بادی، اره بادی، فرز بادی  و دیگر ابزارها مشاهده کرد. مسلما در چنین مواردی یک پیمانکار بر اساس نیازی که به این ابزار‌های بادی دارد باید یک کمپرسور بخرد. خرید کمپرسورهای قابل حمل، برای این کارهای بسیارمنطقی‌تر از کمپرسورهای ثابت است.

سایز کوچک یک کمپرسور هوای قابل حمل:

این نوع کمپرسورها در مقابل کمپرسورهای هوای ثابت و سایر کمپرسورها، سایز کوچک و کاربردهای عملی بسیار بالایی دارند. مثلاً یکی از ساده‌ترین مزایای کوچک بودن کمپرسور بادی قابل حمل توانایی قرار دادن آن در صندوق عقب اتومبیل است. به این طریق می‌توانید از آن برای کارهای بسیار مختلفی استفاده کنید. مثلاً در هنگام پنچر شدن لاستیک خودرو، می‌توانید مشکل پنچری را حل کنید. همچنین هنگام استفاده نکردن از آن، به دلیل اندازه کوچک، می‌توانیم آن را در هر جایی که خواستیم جاسازی کنیم. این مسئله باعث بهینه سازی و زیباسازی فضای منزل یا کارگاه می‌شود.

اگرچه ما، کمپرسورهای قابل حمل را جزو کوچکترین کمپرسورها قرار می‌دهیم، اما در واقع این ابزار اندازه‌های مختلفی دارد. تفاوت سایز این نوع از کمپرسورها را می‌توان ناشی از اندازه مخزن، توانایی موتور کمپرسور، توانایی پمپاژ هوا، میزان فشار آن، نوع طراحی ارگونومیک و موارد دیگر دانست.

صدای پایین کمپرسورهای هوای قابل حمل:

آیا تا به حال در هنگام روشن شدن کمپرسور هوای ثابت کنار آن ایستاده‌اید؟ شاید برای شما تعجب‌آور باشد که این نوع کمپرسور هوا، تا این اندازه سر و صدا ایجاد می‌کند. بنابراین اگر قصد داشته باشید که بسیاری از کارهای صنعتی، دستی و تعمیرات و غیره را در یک کارگاه کوچک و یا منزل خود انجام بدهید، احتمالاً نمی‌توانید از کمپرسور هوای ثابت که هم معمولاً بزرگ هستند و هم صدای غیر قابل تحملی دارد استفاده کنید. حتی اگر بتوانید صدای این کمپرسور را برای خودتان قابل تحمل تصور کنید احتمالاً اولین مشکلی که با آن مواجه می‌شوید شکایت همسایگانی است که در اطراف شما زندگی می‌کنند. بنابراین در این موارد بهترین گزینه برای شما خرید یک کمپرسورکوچک قابل حمل است که نویز کمتری نیز داشته باشد.

فیلتر مناسب برای محافظت از موتور کمپرسور قابل حمل:

کمپرسورهای بادی قابل حمل معمولا در فضای باز استفاده می‌شوند و و در معرض گرد و غبار قرار دارند. یک کمپرسور هوای خوب باید فیلترهای هوای با کیفیتی داشته باشد که اغلب کمپرسورهای قابل حمل این ویژگی را دارند.

مقاومت بالای این نوع کمپرسور در شرایط آب و هوایی متفاوت:

این نوع ابزار باید توانایی این را داشته باشد که در هر شرایط  دمایی شروع به کار کند. به طور معمول انتظار می‌رود موتور یک کمپرسور بادی در هوای سرد، رطوبت بالا و ارتفاع زیاد سخت‌تر روشن شود. امروزه با پیشرفت‌های مدارهای الکتریکی، یک اپراتور با چنین مشکلی مواجه نمی‌شود.

بی نیازبودن موتور کمپرسورهای قابل حمل برای روغن‌کاری:

اکثر کمپرسورهای باد قابل حمل طوری طراحی شده‌اند که موتور پمپ آنها نیازی به روغن کاری نداشته باشد. این امر تا حد زیاد دردسر سرویس‌کاری و مراقب ویژه از این نوع دستگاه را کاهش می‌دهد و آن را به وسیله‌ای کم دردسرتر برای یک کاربر تبدیل می‌کند.

همانطور که می‌دانیم زمانی که کمپرسور شروع به مکش و فشرده سازی هوا می‌کند، دمای هوای فشرده شده بالا می‌رود. از دیگر مزایای کمپرسورهای هوای قابل حمل داشتن سیستم خنک کننده‌ای است که مانع داغ شدن موتور دستگاه می‌شود.

در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟
در چه زمان‌هایی خرید کمپرسورهای قابل حمل ارجحیت دارد؟

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا ضمن آشنایی با کمپرسورهای قابل حمل، به نکاتی که در خرید کمپرسور باید بدانید اشاره کنیم. امروزه برندهای زیادی از کمپرسورها در بازار وجود دارد و این ممکن است کمی شما را گمراه کند. اگر با توجه به نوع کار خود قصد دارید تا یک کمپرسور قابل حمل را بخرید، بهتر است تا همین الان به فروشگاه ابزار ماشین سر بزنید و از تخفیف‌های مختلف ما بهره ببرید. با خرید ابزارهایتان از ما، می‌توانید علاوه بر استفاده از قیمت‌های مناسب، از کیفیت وسائل خریداری شده نیز اطمینان داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن